Investiční nemovitost zhodnotí úspory i v době ekonomické recese

21 února, 2021
0 komentářů

Ceny nemovitostí rostou i během koronakrize. Výnosy z tradičních investičních produktů nepokryjí ani inflaci a investice do akcií je pro většinu drobných investorů velice riskantní záležitost. Ceny nemovitostí však dlouhodobě stále rostou a pokud část svých úspor použijete ke koupi investičního bytu, získáte navíc trvalý příjem z pronájmu.

Hodnota vhodně vybrané nemovitost trvale roste

Vedle investice do drahých kovů jsou nemovitosti trvalým uchovatelem hodnoty. Navíc je v Česku poptávka po bydlení pořád vyšší než nabídka. Neznamená to ale, že ať koupíte jakoukoliv nemovitost, vždy na tom vyděláte. Aby se investice opravdu zhodnotila, je třeba zvážit řadu faktorů.

Investiční nemovitost vás finančně zajistí do budoucna

Investice do nemovitostí jsou podle Joanny Samkové z M&M Finance nejrychleji rostoucí segment finančního trhu. Zvláště po zkušenosti s pandemií si lidé si více uvědomují, že se v budoucnu nemohou spoléhat jen na příjmy ze zaměstnání či z podnikání a později pak na to, že jim důchod pokryje životní standard, na který jsou zvyklí. Je třeba myslet na budoucnost a rozumně investovat volné finanční prostředky. Mnoho drobných investorů nyní využívá nízkých úrokových sazeb hypoték a pořizuje si do investičního portfolia nemovitost.

Lokalita je na prvním místě

Zní to jako klišé, ale je to prověřený fakt. Rychleji a výhodněji pronajmete nebo případě prodáte starší nemovitost v atraktivní lokalitě než novostavbu v místě, kam není dobrá dopravní dostupnost a kde chybí občanská vybavenost.

Pokud dnes některé nemovitosti zlevňují, jsou to právě byty a domy v méně atraktivních lokalitách a v horším technickém stavu.  Naopak velká poptávka ze strany investorů je po nových bytech ve větších městech, kam se lidé stěhují za pracovními příležitostmi. Pokud je v místě univerzita, zájem studentů ještě více zvyšuje poptávku po pronájmu. Pravděpodobnost, že v takovéto lokalitě zůstane byt delší dobu nepronajatý, je velice malá.

Může Vás zajímat:  V loňském roce připravili developeři v Praze projekty na výstavbu více než 120 tisíc nových bytů. Ve srovnání s předešlým rokem je to ale o třetinu méně

Roste i zájem o chaty a chalupy

V době omezené možnosti cestovat se zvyšuje i zájem o pronájem rekreačních nemovitostí jako jsou venkovské chalupy, chaty a apartmány v místech, kde se dají provozovat letní i zimní sporty a odkud je blízko do přírody. Podle Lukáše Kopeckého, ředitele PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny lidé znovu zjišťují, že i v Česku lze strávit pěknou dovolenou. Prodej rekreačních nemovitostí vzrostl v roce 2020 meziročně o 13 %.

Porovnejte výši splátek hypotéky, nájmu a zjistěte si návratnost investice

Je třeba se zamyslet nad tím, zda kupní cena odpovídá lokalitě, ve které se nemovitost nachází a jejímu technickému stavu. Pokud nemovitost bude třeba před pronajmutím rekonstruovat, musíme zohlednit i tyto dodatečné náklady.

Návratnost investice je při rozhodování o koupi velice důležitá. U investiční nemovitosti by doba návratnosti měla být maximálně 15 let. Kromě toho musí výše nájmu přinejmenším pokrýt měsíční splátky hypotéky. Také je třeba mít k dispozici finanční rezervu na údržbu a případné opravy.

Investovat správně znamená investovat s rozmyslem

Koupě nemovitosti je pro většinu lidí největším finančním rozhodnutím. V současné době k investování lákají rekordně nízké úrokové sazby a další pobídky, jako je třeba zrušení daně z nabytí nemovitosti. Je třeba ale počítat i s tím, že se úrokové sazby mohou časem začít zvyšovat nebo že můžeme díky trvající ekonomické recesi přijít o část příjmů.

zdroj: hypoindex.cz

Zanechat komentář