Investovat do bytu se vyplatí v regionech. Nižší ceny znamenají potenciál růstu, a tedy i většího zhodnocení

25 června, 2021
0 komentářů

Cena nemovitostí v Česku i na vzdory omezením způsobeným pandemií stále roste. V Praze se platí za metr čtvereční v novostavbě více než 112 tisíc korun. Také v Brně přesáhly ceny za metr čtvereční stotisícovou hranici. Vlastní bydlení se stává pro mnoho lidí stále méně dostupným a bydlení v nájmu získá v budoucnu na významu.

Byty v regionech se v budoucnu zhodnotí

I přesto jsou v Česku stále lokality, kde lze bydlení pořídit místo za miliony za statisíce. Kdo přemýšlí například o koupi investičního bytu, měl by hledat v Ústeckém či Karlovarském kraji. Tyto regiony mají díky rekvalifikačním plánům zastavěných oblastí i zelených ploch do budoucna velký potenciál.

Česko je v růstu cen bytů v rámci EU na špici

V posledním čtvrtletí loňského roku vyrostly ceny bytů v Česku meziročně o 8,9 %, což byl čtvrtý nejrychlejší růst v porovnání s ostatními zeměmi EU. Oproti třetímu čtvrtletí se ceny zvýšily o 2,6 %. Podle evropského statistického úřadu Eurostat vzrostly za loňský rok ceny nemovitostí v EU průměrně o 5,7 %.

Kdo koupil před několika lety byt v Praze, vydělal téměř dvojnásobek

V Praze vrostly ceny za posledních 10 let o 100 %. V roce 2013 stál metr čtvereční nového bytu průměrně 54 000 korun. Letos na jaře to bylo již zmiňovaných 112 tisíc korun.

Nejlevnější byty v metropoli jsou v Praze 9

Nejnižší cena za metr čtvereční nového bytu v hlavním městě je v současnosti 103 000 korun. Tuto cenu zaplatí zájemci o byt v Praze 9. Kdo chce bydlet či investovat v centru v Praze 1, musí počítat s dvojnásobnou cenou.

Větší objem výstavby by cenový nárůst zbrzdil

Hlavním důvodem rychlého růstu cen je nedostatečná nabídka. Staví se prostě málo, a to hlavně díky nepružným povolovacím procesům. Situaci by měla změnit novela stavebního zákona. Dalším důvodem jsou rostoucí ceny stavebních pozemků, materiálů a prací.

Může Vás zajímat:  COVID zvýšil zájem o rekreační nemovitosti, vhodné jsou i jako investice

I tak se ale prodá vše, co developeři postaví. V poslední době dokonce i velké a drahé byty, o které ještě nedávno takový zájem nebyl. Nejvyhledávanější jsou ovšem dvoupokojové a jednopokojové byty, a to jak pro vlastní bydlení, tak na investice.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář