Jak COVID ovlivňuje ceny nájemného v Česku i ve světě

25 listopadu, 2020
0 komentářů

Snad všechna světová hlavní města mají jeden společný problém, ceny bydlení jsou vysoko nad možnostmi obyvatel, kteří pracují za běžnou mzdu. Podle odborníků jsou ceny nemovitostí v Praze, Berlíně nebo Lisabonu nadhodnocené o 15–20 %. Mnozí doufají, že současná celosvětová ekonomická recese pomůže nadhodnocené ceny nemovitostí i nájemného snížit, což se zatím až na výjimky nepotvrdilo.

Nájmy klesají v centrech měst s velkou zahraniční návštěvností

Trh s nájemním bydlením je zatím poměrně stabilní. Výjimku tvoří centra měst atraktivní pro zahraniční návštěvníky, kde nájmy poklesly z důvodu zvýšení nabídky. Na trh se totiž dostalo velké množství bytů určených původně k lukrativnějšímu krátkodobému pronájmu turistům prostřednictvím internetových platforem jako např. Airbnb. V době omezeného cestování se jejich majitelé snaží minimalizovat výpadek příjmu a nabízí byty k dlouhodobému pronájmu. Jako příklad poslouží opět města jako Berlín, Lisabon a také Praha, kde na konci prvního čtvrtletí vzrostl počet bytů určených k dlouhodobému pronájmu o více než 70 %.

Ceny nájmů snižuje i práce na dálku

Dalším důvodem pro snížení cen nájmů v atraktivních lokalitách v centru velkých měst je fakt, že mnoho lidí v této nejisté době pracuje na dálku z domova. Nadprůměrně placení zahraniční pracovníci hledají komfortnější bydlení mimo centrum města. Někteří se dokonce vrací do svých domovských zemí, odkud pokračují v práci na dálku. Dobrým příkladem je Londýn, kde tento trend podporuje i nejistota kolem Brexitu, americké San Francisco nebo australské Sydney. Tento trend pro ostatní nájemce znamená, že mohou s pronajímatelem vyjednávat a získat až 10% slevu z nájemného.

Ceny nemovitostí i nájmy zlevní, ale jen mírně

Další vývoj cen bydlení v průběhu roku 2021 bude záležet na stavu ekonomiky a na tom, kdy se podaří oživit turistický ruch. Otázkou také je, jak dlouho si vlády v jednotlivých zemích budou moci dovolit financovat opatření na podporu ekonomiky.

Může Vás zajímat:  Hypotéky jsou historicky levné, banky ale snižují odhadní ceny nemovitostí

Optimisticky zní poslední zprávy ohledně vývoje vakcín proti koronaviru. Odborníci předpokládají, že by k vakcinaci velké části populace mohlo dojít už v létě roku 2021 a na podzim bychom se mohli dočkat razantnějšího oživení ekonomiky.  Podle odborníků lze i v příštím roce očekávat mírný pokles nájmů. Pro pronajímatele je výhodnější poskytnout slevu a tím si udržet spolehlivého nájemníka.

Nájmy v atraktivních lokalitách mohou klesnout, ale novější nemovitosti v atraktivních lokalitách v Praze nebo ve větších městech si svoji cenu pravděpodobně udrží.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář