Jak dlouho vydrží nízké ceny hypoték? (aktualizace leden 2021)

5 ledna, 2021
0 komentářů

Ekonomická recese způsobená pandemií koronaviru nesnížila oproti očekávání zájem o investování do nemovitostí. I přes to, že řada lidí z důvodu obavy ztráty pracovního místa větší investice odkládá, poskytly české banky letos v průměru o třetinu více hypoték než v roce 2019. Jedním z důvodů je snadný přístup k extrémně levným hypotečním úvěrům. Bude tento trend pokračovat i do budoucna?

Levné peníze centrálních bank udržují ekonomiku v chodu

Centrální banky mnoha zemí zavedly opatření na podporu ekonomiky, které pozitivně ovlivnily i realitní trh. O ukončení podpůrných opatření a zvyšování úrokových sazeb se zatím neuvažuje. V Česku je navíc investice do nemovitostí považovaná za poměrně bezpečnou, 70 % obyvatel si pořizuje vlastní bydlení. Bytů je nedostatek a poptávka po bydlení je vysoká. I přes krátkodobé kolísání cen se nemovitosti dlouhodobě zhodnocují. Investiční nemovitosti navíc poskytují pravidelný příjem v podobě pronájmu. Jiný druh bezpečné investice, která se bude zhodnocovat o 5 % ročně na trhu jen těžko najdete.

I přes nepříznivou ekonomickou situaci roste objem poskytovaných hypoték

Poptávka po nemovitostech ať už na vlastní bydlení nebo pro investice je stále vysoká. Jen za měsíc září poskytly banky úvěry v hodnotě 22 miliard korun, což je o 23 % víc než za stejné období v minulém roce. Meziročně vzrostl objem sjednaných úvěrů dokonce o 47 %.

Proč jsou v současnosti hypotéky tak levné?

Vláda České republiky reagovala na ekonomický propad způsobený pandemií zavedením řady opatření na oživení ekonomiky. Česká národní banka navíc uvolnila za účelem oživení realitního trhu některá omezení.

  • ČNB povolila bankám odložit klientům splátky úvěrů a zmírnila omezení pro poskytování hypoték. Místo původních 20 % stačí nyní kupujícím pro získání hypotéky pouze 10 % finančních prostředků z vlastních zdrojů.
  • ČNB zrušila limit ukazatele DSTI (poměr splátky dluhu k čistému příjmu) a limit ukazatele DTI (poměr celkového dluhu a výše jeho čistého ročního příjmu). Některé banky však postupují opatrněji a stanovují si vlastní interní pravidla, aby omezily riziko poskytnutí hypotéky málo bonitním klientům.
  • Nízké úrokové sazby pomáhají oživit realitní trh. Například v červnu poskytli banky o 40 % více úvěrů než za stejné období před rokem. Banky dnes poskytují úrokové sazby i pod 2 %. Od začátku pandemie se úroky z hypoték snížily od 0,4 %. Někteří odborníci předpokládají, že tento trend bude pokračovat i nadále.
  • Díky dočasnému zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí uspoří kupujícím řádově statisíce korun.
Může Vás zajímat:  Hypotéky jsou historicky levné, banky ale snižují odhadní ceny nemovitostí

ČNB chce zvyšovat sazby již na jaře příštího roku

Česká národní banka předpokládá mírný růstem sazeb ve druhém čtvrtletí příštího roku. Sazby by se měly v průběhu roku 2021 zvyšovat celkem třikrát. Zda se ovšem tento předpoklad naplní záleží na reálném vývoji ekonomiky v příštím roce.

České banky naopak předpokládají v příštím roce stagnaci úrokových sazeb

Většina ekonomů velkých českých bank předpokládá, že hypoteční sazby budou v průběhu příštího roku stagnovat. Mírný pokles sazeb bude pravděpodobně spojen s časově omezenými akcemi jednotlivých bank. Zvýšení úrokových sazeb, o kterých uvažuje ČNB, ekonomové nepředpokládají.

Zanechat komentář