Jak inflace dopadá na trh s hypotékami?

4 prosince, 2021
0 komentářů

V září letošního roku dosáhla výše inflace pěti procent, což v kontrastu s nízkými úrokovými sazbami hypoték (okolo 2,5 procenta) v té době znamenalo přímo geniální podmínky pro žadatele o hypoteční úvěry. Hypoteční ráj ale netrval dlouho. ČNB již zareagovala a v zájmu ekonomiky zvýšila základní úrokovou sazbu.

Vysoká inflace je pro ekonomiku zlem

Pro stabilitu ekonomiky není vysoká míra inflace žádoucí, a tak na pětiprocentní inflaci, kterou Česko zažilo v září, ČNB razantně zareagovala zvýšením základních úrokových sazeb. Tím došlo i ke zvýšení nominální úrokové sazby hypoték, které se nyní pohybují okolo 4, ale mnohdy i 5 procent.

I „drahé“ hypotéky se vyplatí

Se zvýšením základních úrokových sazeb ČNB i zvýšením úrokových sazeb hypoték napříč českými bankami spotřebitelé získávají pocit, že aktuálně není výhodné si hypotéku pořizovat. Pravdou ale je, že je potřeba zohlednit nejen nominální úrokovou sazbu, ale i celkovou cenu hypotéky, do které se promítá právě i inflace. Ačkoliv tedy opticky mohou aktuálně vypadat hypotéky mimořádně draze, do velké míry jde jen o iluzi. Po odečtení vysoké inflace totiž zájemci dojdou k podobnému číslu, jako před zdražováním.

Kvůli inflaci jsou hypotéky méně dostupné

Negativní dopad má však inflace na možnost hypotéku získat. S rostoucí úrokovou sazbou totiž rostou i měsíční splátky. A pokud je měsíční splátka například o 1000 korun vyšší, je potřeba prokázat příjem minimálně o 2000 korun vyšší, než tomu bylo v minulosti. Hypotéky tak budou pro část domácností již nedostupné.

 

Zdroj: Hypoasistent.cz

Může Vás zajímat:  Sazby hypoték jsou na vrcholu, čeká nás stabilizace

Zanechat komentář