Jak ovlivnila pandemie ceny nemovitostí v Brně

9 března, 2021
0 komentářů

Pandemie trh s realitami v Brně nezasáhla. V loňském roce se zde prodalo nejvíc bytů za poslední čtyři roky

V loňském roce se prodalo v jihomoravské metropoli 951 nových bytů. Kupující za ně zaplatili celkem 4,4 miliardy korun, což je o celou třetinu více než v roce 2019. Průměrná cena za metr čtvereční vzrostla o téměř 10 % na 81 300 korun. Počet prodaných bytů se zvýšil ve srovnání s předešlým rokem o 16 %.

Stabilní poptávka + nedostatečná nabídka = rostoucí ceny

Podle dat společnosti Trikaya se nejlépe prodávají byty s dispozicí 2+kk s plochou kolem 55 m², a to průměrně za 5,35 milionu korun. Příčinou rostoucích cen je stejně jako třeba v Praze nedostatečná výstavba. Situaci se magistrát města snaží napravit. Příkladem je projekt bytového komplexu na Vojtově, kde město investovalo 530 milionů korun.

Důvodem pomalé výstavby je kromě zdlouhavých povolovacích řízení i velká závislost stavebního sektoru na zahraničních pracovnících. Omezení cestování v době koronavirové pandemie způsobilo, že se řada projektů dočasně pozastavila.

Díky vládním opatřením se ekonomická krize mnoha lidí zdánlivě netýká

Ekonomická recese způsobená pandemií se na realitním trhu v Brně zatím neprojevila. Většina lidí má zájem o vlastní bydlení a snaží se využít nízkých úrokových sazeb hypoték. Díky vládním opatřením, která cílí na udržení pracovních míst, mnoho lidí zatím ekonomická recese zdánlivě nepostihla. Dokud mají stálé zaměstnání, banka jim úvěr většinou poskytne.

Ceny nemovitostí rostou, ale hypotéky jsou extrémně levné

Navíc jsou nemovitosti v nejisté době považovány za bezpečnou investici s rozumným zhodnocením. Růst cen zájemcům o koupi částečně kompenzují nízké úrokové sazby. Podle Františka Šudřicha, obchodního ředitele společnosti Trikaya sice v druhé polovině loňského roku cena průměrného dvoupokojového bytu vzrostla o téměř 11 %, zároveň ale sazby hypoték klesly z 2,3 na 1,98 %. Reálně tak dvoupokojový byt zdražil o 300 000 korun a měsíční splátka hypotéky se zvýšila jen o 350 korun. V dlouhodobém horizontu dosahují byty v Brně zajímavého zhodnocení – od ledna 2015 do července 2020 vzrostla cena za metr čtvereční téměř o 70 %.

Může Vás zajímat:  Většina nemovitostí je rozprodaná ještě před jejich dokončením

Cena metru čtverečního u nových garsoniér dosáhla sto tisíc korun

Začátkem letošního roku se v Brně nabízelo ke koupi 505 nových bytů. Cena za metr čtvereční dosáhla 96 400 korun. Garsoniéry se prodávají poprvé v historii i za 100 tisíc korun za m² a průměrná cena dosahuje 4 milionů korun. V některých rezidenčních projektech je v ceně bytu započítáno parkovací stání, což ceny poněkud nadhodnocuje. I tak se ale hranice 100 tisíc korun za metr čtvereční stává u nových garsoniér standardem.

V roce 2021 očekávají odborníci jen mírný nárůst cen, popřípadě jejich stagnaci. Jednou z příčin vysokých cen v Brně je výstavba menších projektů, které jsou ve srovnání s velkými bytovými komplexi dražší, což se promítne do vyšší prodejní ceny bytů.

Roste nabídka bytů k pronájmu a měsíční nájemné zlevňuje

Nových bytů je sice z mnoha důvodů stále nedostatek, nabídka bytů k pronájmu se ale ve srovnání s předešlým rokem zdvojnásobila. Vyšší nabídka samozřejmě stlačuje ceny nájmů, zejména ve starších nemovitostech. I v novostavbách lze však nyní najít byty k pronájmu za mnohem nižší ceny.

V porovnání s Prahou není Brno tolik závislé na zahraničních turistech, pandemie koronaviru tak snížila poptávku po pronájmech zahraničních pracovníků a studentů. To se na poklesu cen měsíčního nájemného projevilo jen v řádu stokorun.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář