Jak ovlivňuje pandemie výši nájmů v Praze - březen 2021

30 března, 2021
0 komentářů

Ceny bytů v Praze neustále rostou. Nájmy naopak díky konkurenci zlevnily

Dalo by se předpokládat, že pokud se budou zvyšovat ceny bytů, poroste současně i výše nájmů. V hlavním městě je tomu v současnosti právě naopak. Ceny bytů neustále rostou, ale nájmy naopak zlevňují. Tento trend potvrzuje analýza firmy Flat Zone, která je dceřinou společností developerské společnosti Trigema.

Ceny nových bytů v metropoli se stále mírně zvyšují

Růst cen bytů lze vysvětlit poměrně snadno. Bytů je v Praze dlouhodobě nedostatek a poptávka je tedy stabilně vysoká. Navíc jsou investice do nemovitostí v současné době jedinou možností, jak bezpečně zhodnotit uspořené peníze. Chuť lidí investovat do nemovitostí navíc podporují nízké úrokové míry hypoték, které se drží těsně nad hranicí 2 %.

Byty z platformy Airbnb konkurují tradičním nájemním bytům

Proč ale tedy současně klesají nájmy? Příčinou je v současné době prakticky neexistující turistický ruch. Právě před rokem došlo z důvodu pandemie koronaviru k výraznému omezení mezinárodního cestování. Majitelé většiny bytů, které sloužili ke krátkodobému pronájmu zahraničním turistům, se rozhodli byty poskytnout k dlouhodobějšímu pronájmu. Tím se na nájemní trh dostali zařízené byty v atraktivních lokalitách a začali tak konkurovat klasickým nájemním bytům.

Nejlevnější nové bydlení lze zatím pořídit na Vysočině

Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v hlavním městě se pohybuje kolem 116 866 korun. Jen pro srovnání – průměrná cena nového bytu v regionech je 69 054 korun za čtvereční metr.

Nejlevněji lze nové bydlení pořídit v kraji Vysočina, ve kterém je nabídka nových bytů stabilně nejvyšší. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 46 080 korun. To se ale může brzy změnit. Nižší ceny pravděpodobně přilákají více zájemců o koupi, kteří zvýší poptávku po bytech, a to způsobí tlak na růst cen.

Může Vás zajímat:  Vývoj na trhu s byty v Praze

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář