Jak pandemie proměnila realitní trh ve druhé polovině roku 2021?

6 prosince, 2021
0 komentářů

Pandemie koronaviru, která se stala hlavním tématem uplynulých měsíců, ovlivnila celý svět napříč jeho segmenty, a trh s realitami nebyl výjimkou. Rozhodně ale není pravdou, že by se v době pandemie nemovitosti neprodávaly. Například rezidenční trh nemovitostí a logistiky naopak rostl. V jiných oblastech, jako je například hotelnictví, poptávka však zaznamenala pokles.

Poptávka a prodej v době pandemie

Jakkoliv panovaly obavy ohledně finančních nesnází v domácnostech v době pandemie, realita se nakonec ukázala v průměru standardní. Po rezidenčních nemovitostech v době pandemie dokonce poptávka vzrostla. Důvodem je mimo jiné i fakt, že právě nemovitosti se v nejisté koronavirové době staly pro mnohé Čechy skvělou volbou pro vhodné investování svých peněz. Stejně tak stoupl zájem i o segment logistiky, neboť v době zavřených prodejen se zákazníci přesunuli k e-shopům, kde si rychle zvykli nakupovat v podstatě všechny druhy zboží.

Pravdou ale je, že o nemovitosti z oblasti cestovního ruchu a hotelnictví byl zájem menší, což souvisí i s odlivem turistů a přísnými opatřeními, která se těchto zařízení v době pandemie často týkala. Podobně na tom pak byly i kanceláře a retail. Pro tato odvětví, která byla z oblasti zájmu během pandemie vyčleněna, odborníci ovšem počítají se změnou v nejbližším roce.

Růst cen nestopla ani pandemie

Rostoucí trend v oblasti cen nemovitostí pokračoval i v době pandemie, za což může jednak zmíněná vysoká poptávka, a jednak nárůst cen stavebních materiálů, který se do cen nemovitostí promítnul. „Ceny bytů navzdory pandemii stále rostou. Důvodem je převis poptávky nad nabídkou jako důsledek pomalých povolovacích procesů, nízké úroky u hypotečních úvěrů a fakt, že nákup nemovitostí je sice konzervativní, zato velmi bezpečná investice. Naopak ceny nájmů razantně poklesly, protože došlo ke skokovému navýšení nabídky z důvodu uvolnění velkého množství bytů původně určených ke krátkodobému pronájmu,“ říká Jana Panochová, konzultantka realitní kanceláře LEXXUS.

Může Vás zajímat:  23. ročník „Best of realty“ ocenil nejlepší rezidenční projekty

Zdroj: artn.cz

Zanechat komentář