Jak porostou ceny nemovitostí po zbytek roku 2021?

17 září, 2021
0 komentářů

Podle HB Indexu, který analyzuje reálné nabídkové ceny nemovitostí koupených na úvěr klienty Hypoteční banky, vzrostly ceny pozemků od roku 2010 více než dvakrát. HB Index porovnává aktuální ceny nemovitostí s cenami k 1. lednu 2010. K tomuto datu byla stanovena základní hodnota indexu na úrovni 100 bodů.

Za poslední rok se nejvíce zhodnotily pozemky

Pozemky zdražily během prvního i druhého čtvrtletí více než byty a rodinné domy, a to o 5,5 %. Jde o nejrychlejší nárůst za posledních deset let. V meziročním srovnání se ceny zvýšily o 18,7 %.

Ceny bytů vzrostly o 14,8 % (na 184,1 bodu) a rodinných domů o 12,9 %. Trend cenového růstu bude podle expertů pokračovat i po zbytek roku.

Nabídka stavebních pozemků je velice omezená. Současný systém územního plánování neodpovídá potřebám aktuální situace a nedostatečná je také kapacita inženýrských sítí. To je důvod, proč se poměrně snadno prodají pozemky i ve vzdálenějších lokalitách od větších měst nebo pozemky bez schváleného územního plánu. Velký zájem je také o pozemky určené ke stavbě rekreačních objektů.

Byty zdražily nejvíce v Moravskoslezském kraji

Podle analytika Hypoteční banky Petra Němečka rostly letos ceny bytů mezičtvrtletně o 3,8 %. V meziročním srovnání se jedná o zvýšení o 14,8 % na hodnotu 184,1 bodu. Nejméně zdražily byty ve Středočeském kraji a v Praze. Největší nárůst cen bydlení zaznamenal Moravskoslezský kraj.

Levné dřevostavby jsou minulostí. Zájem je o domy s nízkými náklady na provoz

Ceny rodinných domů vzrostly meziročně o 12,9 % na 165,9 bodu. V mezičtvrtletním srovnání jde 4,2% nárůst. Do rostoucích cen se promítá zdražování cen stavebních prací a materiálů. Zvlášť patrné je to u dřevostaveb, neboť dřevo jako základní stavební materiál prudce zdražilo. Majitelé domů mají také zájem o úspornější provoz a investují do solárních panelů, úsporných kotlů nebo sběru dešťové vody.

Může Vás zajímat:  Ceny ve stavebnictví i realitách stále rostou

Cenový růst kolem 12 % po zbytek roku?

Odborníci na realitní trh předpokládají, že cenový růst bude pokračovat i v druhém pololetí letošního roku, i když zřejmě mírnějším tempem. Podle předsedy představenstva ČSOB a Hypoteční banky Jiřího Felixe není zatím důvod, aby se cenový růst zastavil. Zájem o investování do nemovitostí nepolevuje a sazby hypoték jsou stále relativně nízké. Jiří Felix předpokládá, že po zbytek roku ceny nemovitostí porostou přibližně o 12 %.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář