Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v roce 2021

20 ledna, 2021
0 komentářů

Pandemie koronaviru realitní trh v průběhu roku 2020 příliš neovlivnila. V důsledku omezení ekonomické aktivity se sice prodalo méně nemovitostí a tempo růstu cen, na které jsme byli zvyklí z minulých let stabilního ekonomického růstu se znatelně zpomalilo. Ovšem k poklesu cen podobnému tomu, který si pamatujeme z roku 2008 nedošlo. Přetrvá tato situace i v příštím roce?

Ceny nemovitostí jsou v Česku dlouhodobě nadhodnocené, ale ke korekci, ve kterou během současné ekonomické recese mnozí doufali, zatím nedošlo. Investovat do vlastního bydlení i do investičních nemovitostí je v Česku běžné, bytů je obecně nedostatek a ekonomický propad se na realitním trhu promítne většinou se zpožděním mnoha měsíců. Vládní programy typu Antivirus na podporu ekonomiky se ukázaly jako efektivní a zatím nedošlo k výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti.

Optimistická prognóza vývoje

Úspěšně zakončený vývoj několika druhů vakcín proti koronaviru vzbuzuje na celém světě optimismus ohledně budoucího vývoje ekonomiky. S vakcinací obyvatel se ve Spojených státech a v zemích EU má začít koncem prosince a v polovině roku 2021 by vakcína mohla být k dispozici velké části světové populace. To by mělo umožnit lidem opět cestovat a účastnit se hromadných sportovních a kulturních akcí. Připočtěme k tomu ještě prodloužení veřejných programů na podporu ekonomiky (v rámci EU zatím do poloviny roku 2021). K výraznějšímu oživení světové ekonomiky, které by se promítlo i do trhu s nemovitostmi, by tedy mohlo dojít ještě na podzim příštího roku.

Ekonomové ale varují: „Recese bude hlubší a potrvá déle“

Současná optimistická nálada ohledně budoucího ekonomického vývoje se zakládá na předpokladu, že vakcína bude efektivní a její distribuce rychlá. Na to ostatně velice pozitivně reagovaly i světové burzy. Toto očekávání se ale nemusí potvrdit. Jsme na právě začátku zimního období a druhá vlna pandemie pomalu odeznívá. Odborníci však zmiňují možnost třetí vlny na začátku roku 2021, což by znamenalo opětovné zbrzdění už tak nízké ekonomické aktivity.

Může Vás zajímat:  Komentáře odborníků k aktuální situaci na realitním trhu

Pravděpodobný vývoj na trhu s nemovitostmi v roce 2021

Nové a kvalitní byty v atraktivních lokalitách a ve větších městech si svoji cenu udrží. Zlevnit mohou nemovitosti v méně perspektivních regionech a ty, které jsou vysoce nadhodnocené. Po postupném odeznění podpůrných vládních programů se ukáže, jaký je skutečný stav ekonomiky. Do nepříznivé situace se mohou dostat zaměstnanci v odvětvích, která jsou pandemií přímo postižena, a kde je přechod do online prostoru nemožný. Jde o turistický ruch, hotelový sektor, mezinárodní přepravu osob, pohostinství a na ně navazující služby.

Celosvětově odhadují ekonomové návrat ekonomiky na úroveň před pandemií až v roce 2023 a to za předpokladu, že se situace ze zdravotního hlediska nezhorší. V tomto časovém horizontu tak lze očekávat, že ceny nemovitostí mohou poklesnout o 15–20 %. Šlo by tedy o korekci v současnosti nadhodnocených cen na jejich reálnou úroveň.

Na závěr je si třeba uvědomit, že koupě nemovitosti by měla být investicí dlouhodobou. Snížení cen v době ekonomické recese je pouze dočasné. V dlouhodobém horizontu se nemovitosti vždy zhodnocovaly a bude tomu tak i nadále.

Zanechat komentář