Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v roce 2021

30 listopadu, 2020
0 komentářů

Pandemie koronaviru realitní trh v průběhu roku 2020 příliš neovlivnila. V důsledku omezení ekonomické aktivity se sice prodalo méně nemovitostí a tempo růstu cen, na které jsme byli zvyklí z minulých let stabilního ekonomického růstu se znatelně zpomalilo. Ovšem k poklesu cen podobnému tomu, který si pamatujeme z roku 2008 nedošlo. Přetrvá tato situace i v příštím roce?

Ceny nemovitostí jsou v Česku dlouhodobě nadhodnocené, ale ke korekci, ve kterou během současné ekonomické recese mnozí doufali, zatím nedošlo. Investovat do vlastního bydlení i do investičních nemovitostí je v Česku běžné, bytů je obecně nedostatek a ekonomický propad se na realitním trhu promítne většinou se zpožděním mnoha měsíců. Vládní programy typu Antivirus na podporu ekonomiky se ukázaly jako efektivní a zatím nedošlo k výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti.

Optimistická prognóza vývoje

Úspěšně zakončený vývoj několika druhů vakcín proti koronaviru vzbuzuje na celém světě optimismus ohledně budoucího vývoje ekonomiky. S vakcinací obyvatel se ve Spojených státech a v zemích EU má začít koncem prosince a v polovině roku 2021 by vakcína mohla být k dispozici velké části světové populace. To by mělo umožnit lidem opět cestovat a účastnit se hromadných sportovních a kulturních akcí. Připočtěme k tomu ještě prodloužení veřejných programů na podporu ekonomiky (v rámci EU zatím do poloviny roku 2021). K výraznějšímu oživení světové ekonomiky, které by se promítlo i do trhu s nemovitostmi, by tedy mohlo dojít ještě na podzim příštího roku.

Ekonomové ale varují: „Recese bude hlubší a potrvá déle“

Současná optimistická nálada ohledně budoucího ekonomického vývoje se zakládá na předpokladu, že vakcína bude efektivní a její distribuce rychlá. Na to ostatně velice pozitivně reagovaly i světové burzy. Toto očekávání se ale nemusí potvrdit. Jsme na právě začátku zimního období a druhá vlna pandemie pomalu odeznívá. Odborníci však zmiňují možnost třetí vlny na začátku roku 2021, což by znamenalo opětovné zbrzdění už tak nízké ekonomické aktivity.

Může Vás zajímat:  Bioklimatická pergola Artosi umožní příjemný pobyt na venkovní terase za každého počasí

Pravděpodobný vývoj na trhu s nemovitostmi v roce 2021

Nové a kvalitní byty v atraktivních lokalitách a ve větších městech si svoji cenu udrží. Zlevnit mohou nemovitosti v méně perspektivních regionech a ty, které jsou vysoce nadhodnocené. Po postupném odeznění podpůrných vládních programů se ukáže, jaký je skutečný stav ekonomiky. Do nepříznivé situace se mohou dostat zaměstnanci v odvětvích, která jsou pandemií přímo postižena, a kde je přechod do online prostoru nemožný. Jde o turistický ruch, hotelový sektor, mezinárodní přepravu osob, pohostinství a na ně navazující služby.

Celosvětově odhadují ekonomové návrat ekonomiky na úroveň před pandemií až v roce 2023 a to za předpokladu, že se situace ze zdravotního hlediska nezhorší. V tomto časovém horizontu tak lze očekávat, že ceny nemovitostí mohou poklesnout o 15–20 %. Šlo by tedy o korekci v současnosti nadhodnocených cen na jejich reálnou úroveň.

Je si ale třeba uvědomit, že koupě nemovitosti by měla být investicí dlouhodobou. Snížení cen v době ekonomické recese je pouze dočasné. V dlouhodobém horizontu se nemovitosti vždy zhodnocovaly a bude tomu tak i nadále.

Růst cen nemovitostí v roce 2021 zmírní

Pokles cen nemovitostí, který mnozí očekávali v důsledku ekonomické recese způsobené pandemií se nedostavil. V průběhu minulého roku ceny dokonce mírně rostly. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v tomto roce. Zvýšenou poptávku očekávají odborníci po rekreačních nemovitostech.

Ke zlepšení ekonomiky zatím nedochází, zájem o nemovitosti ale trvá

I přes pokračující nepříznivou ekonomickou situaci se lidé stále zajímají o nákup nemovitostí. Přispívají k tomu nejen rekordně nízké úrokové míry, ale také podpůrné vládní programy na oživení ekonomiky. Navíc pro většinu lidí je investice do nemovitostí jedinou rozumnou možností, jak zhodnotit volné finanční prostředky. Výnos z tradičních finančních produktů totiž nepokryje ani inflaci. Ceny nemovitostí by za rok 2021 mohly vzrůst o 5 %.

Může Vás zajímat:  Investiční nemovitost zhodnotí úspory i v době ekonomické recese

Klesnou jen ceny méně atraktivních nemovitostí, úrokové sazby hypoték se udrží kolem 2 %

Další pokles úrokových sazeb hypoték je nereálný, neboť cena, za kterou si banky obstarávají peníze na mezibankovním trhu začala na konci minulého roku narůstat. Úrokové sazby hypoték se budou podle ekonomů největších bank v Česku držet na současné úrovni, eventuelně se mohou ve druhé polovině tohoto roku mírně zvýšit. Aby banky snížily riziko nesplácení, začínají banky oceňovat žadatelům o hypotéku nemovitosti na nižší hodnotu, než je kupní cena. To se může odrazit v mírném poklesu cen starších nemovitostí před rekonstrukcí v méně atraktivních lokalitách. Naopak ceny nemovitostí v dobrém stavu a novostaveb v dobrých lokalitách se budou dál mírně zvyšovat.

Investiční byty jsou stále v kurzu, jejich výnos ale klesá

Nákup investičních bytů je zajímavý i pro drobné investory, kteří chtějí zhodnotit své finanční prostředky a ochránit je proti inflaci. Výnos z této investice se ale snižuje z důvodu poklesu ceny nájmů, a to zejména ve velkých městech, kde byla před vypuknutím koronakrize velká poptávka po krátkodobém pronájmu ze strany zahraničních návštěvníků. Většina majitelů uvolnila tyto byty k dlouhodobému pronájmu pro domácí zájemce, což vedlo ke zvýšení nabídky a poklesu cen nájmů.

Zájem o rekreační nemovitosti i jejich cena v době omezeného cestování roste

Zvýšený zájem podle odborníků bude o rekreační nemovitosti. Ty zaznamenaly v loňském roce z důvodu omezení volného pohybu a cestování prudký nárůst. Pro movitější investory jsou nyní atraktivní rekreační nemovitosti v horských oblastech. Je to v podstatě jediná alternativa ubytování v oblasti pro zimní i letní rekreaci v případě opakovaného uzavření hotelů a penzionů.

Podle dat poskytnutých realitní společností Reas vzrostly ceny nemovitostí v průběhu minulého roku meziročně o 8 %. Zároveň ale počet prodaných bytů klesl, mimo jiné z důvodu nižší nabídky, o 18 %.

Může Vás zajímat:  Trvalý nedostatek bytů v Praze. Jaký je důvod?

A.Melnikov

zdroje:
seznamzpravy.cz
Stavební forum
Deloitte Real Index

Zanechat komentář