Jak situace na Ukrajině ovlivňuje český realitní trh?

1 dubna, 2022
0 komentářů

Situace na Ukrajině již nyní ovlivňuje český trh s nemovitostmi, na kterém klesá počet zájemců o koupi nemovitosti a naopak roste zájem o nájemní bydlení, spolu s čímž stoupají ceny nájmů. O nájemní bydlení v Česku totiž projevuje zájem velké množství ukrajinských uprchlíků, kteří u nás hledají vlastní zázemí.

Zájem o nákup klesl

Zájemců o koupi nemovitosti je aktuálně výrazně méně, než v uplynulých měsících, což ovšem odborníci předem očekávali – s ohledem na zpřísnění pravidel pro získávání hypoték, které pro Česko platí od 1. dubna. Podle majitele a šéfa realitní kanceláře Maxima Reality Vladimíra Zuzáka zájem klientů o koupi bydlení od začátku roku spadl o pětinu. Prodejci tak definitivně přijdou o šanci prodávat nemovitosti s vysoce nadsazenými cenami, a to i přes to, že je jich na českém trhu stále nedostatek.

„ Je pravda, že nabídka je aktuálně velice nízká, nicméně většina nemovitostí má už dnes přepálené ceny, a to často o 10–15 procent. Na rozdíl od loňského roku to na trhu ale nebude probíhat tak, že bude mít prodejce na svou nemovitost deset zájemců, kteří se budou v aukci předbíhat s tím, kolik jsou ochotni zaplatit. Tento trend v letošním roce s velkou pravděpodobností skončí. Ti majitelé, kteří budou chtít nemovitost skutečně prodat, budou muset přistoupit na ceny tržní,“ míní Vladimír Zuzák.

Nájemní bydlení naopak zažívá boom

Zcela opačná je situace na trhu s nájemním bydlením, kde zájem enormně vzrostl a již stoupají i jeho ceny. Za nárůstem zájmu stojí především vlna zájemců z řad ukrajinských uprchlíků, kterých jsou v česku již tisíce. Ti, kteří mají finanční možnosti, hledají v Česku vlastní zázemí, a to nejčastěji právě v podobě nájemního bydlení. Celkově jde o nárůst poptávky na českém trhu v řádech desítek procent. Zájem navíc roste i u Čechů, kteří na vlastní bydlení stále častěji nedosáhnou kvůli tvrdým podmínkám bank i vysoké inflaci. I za bydlení v nájmu si ovšem již nyní musí připlatit.

Může Vás zajímat:  Ceny bydlení v Česku navzdory pandemii rostly. Jaká města zdražila nejvíce?

„Jsme svědky růstu cen nájemného, který bude i nadále pokračovat. Zatím sice neroste stejným tempem jako inflace, ale může se stát, že se dostane i na tuto úroveň. Je potřeba počítat s tím, že ceny nájemného budou skokově zdražovat a budou zdražovat v rámci celého Česka s tím, jak bude nájemního bydlení ubývat,“ komentuje Zuzák s tím, že cenový růst podporuje i uprchlická krize.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář