Jak vyřešit nedostatek bydlení v Brně?

3 října, 2021
0 komentářů

Nový územní plán, výstavba družstevních bytů a společné projekty města a soukromých firem (PPP) mají zajistit větší nabídku soukromých i nájemních bytů v jihomoravské metropoli. Shodli se na tom náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) a ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Nový územní plán začne platit od příštího rok a nahradí ten dosavadní, který je z roku 1994 a v posledních letech nedoznal významných změn. Nový územní plán má také pomoci přehodnotit klasifikaci lokalit, ve kterých je možné stavět. Ty jsou v současnosti prakticky vyčerpány. Navíc 30 % území, kde by teoreticky bylo možné stavět, není možné z důvodu protipovodňových opatření použít.

Nedostatek pozemků zvyšuje ceny bydlení

Nedostatek pozemků pro bytovou výstavbu, zvyšující se příjmy obyvatel a vysoká poptávka vede v posledních letech k trvalému růstu cen bydlení. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční nového bytu byla ve druhém čtvrtletí 113 000 korun. Byty v Brně jsou tak v rámci České republiky po Praze druhé nejdražší. Kromě cen bytů se zvyšuje i tržní nájemné.

Nový územní plán má umožnit rozsáhlejší bytovou výstavbu

Vedení města chce ne příliš příznivou bytovou situaci zlepšit výstavbou družstevních bytů. V současnosti je jich naplánováno přibližně 1000. Podle náměstka primátorky Jiřího Olivy projevilo zájem o tento druh bydlení v prvním kole 500 obyvatel. Další zájemci se mohou hlásit příští rok. Projektová dokumentace pro územní rozhodnutí se vypracovává ve třech vytipovaných lokalitách. Pokud nedojde k nepředvídatelným okolnostem, do roka by mělo město získat stavební povolení a začátkem roku 2023 by mohly začít stavební práce.

Družstevní byty a společné projekty města a soukromých investorů nabídnou dostupnější bydlení

Lokalitou, kde má být postaveno nejvíce bytů je Kamenný vrch (320 družstevních a 30 bytů v majetku města). Ve Francouzské ulici se plánuje 93 družstevních bytů a v městské části Holásky vznikne bytový dům s 33 byty. Nový územní plán by měl umožnit další bytovou výstavbu také v Přízřenicích a Černovicích.

Může Vás zajímat:  Stavební materiál několikanásobně zdražuje. Firmy mohou čekat existenční problémy

Město má také zájem o spolupráci se soukromým investorem. Takzvané PPP projekty mají velký úspěch například ve Vídni. Město poskytne pozemek, na kterém postaví soukromý investor bytový dům. Musí se ovšem zaručit, že po určitou stanovenou dobu bude požadovat po nájemnících nižší než tržní nájemné. Tento typ projektu je prozatím v jednání. Možné lokality pro výstavbu jsou Špitálka, Přízřenice a Západní brána ve Starém Lískovci.

zdroj: stevebni-forum.cz

Zanechat komentář