Jaká je budoucnost Airbnb v Praze?

16 srpna, 2021
0 komentářů

Společnost ACORD Invest provedla průzkum, který měl za cíl zjistit, co si lidé myslí o fungování platformy Airbnb v Praze v nadcházejícím období po pandemii.

Polovina respondentů je přesvědčena, že se krátkodobé pronájmy v centru Prahy vrátí na úroveň roku 2019 do tří let. Dvě třetiny dotázaných uvedli, že považují investici do bytu v centru Prahy za perspektivní, i kdyby krátkodobé pronájmy dřívější úrovně již nikdy nedosáhly. Město se v budoucnu bude snažit platformy zprostředkující krátkodobý pronájem více regulovat, aby se centrum Prahy nestalo jen místem pro přespání zahraničních turistů.

Respondenti s vysokoškolským vzděláním (500 dotázaných) uvedli, že si myslí, že se objem krátkodobých pronájmů přiblíží úrovni před začátkem pandemie již v roce 2022. Dalších 16 % dotázaných odhaduje, že se tak stane do tří let a 10 % respondentů tak vysokou návštěvnost v nejbližších letech neočekává.

Investice do bytu v centru metropole bude vždy výhodná

Pokles poptávky po krátkodobém ubytování v centru Prahy je zřejmě jen dočasným výkyvem, neboť o ubytování v centru bude vždy zájem.

To si podle průzkumu myslí 65 % dotázaných, pro které je možnost krátkodobého pronájmu jen jednou z výhod nemovitostí v centru Prahy. Za mnohem důležitější považují růst cen nemovitosti v dlouhodobém horizontu.

Naopak pro téměř čtvrtinu respondentů (24 %) je možnost pronajímat byt zahraničním návštěvníkům rozhodujícím faktorem pro to, aby investici považovali za perspektivní.

Omezení mezinárodního cestování v době pandemie způsobilo, že se nyní o nemovitosti v centru Prahy zajímají většinou movití domácí investoři a podíl zahraničních zájemců značně poklesl.

Do Prahy za pracovními příležitostmi i společenským životem

Vysokou poptávku po bydlení v Praze podporuje i to, že se sem každoročně stěhují tisíce lidí za prací. Navíc je tempo bytové výstavby dlouhodobě nedostatečné. Není divu, že se ceny dlouhodobě zvyšují.

Může Vás zajímat:  Od roku 2015 vzrostly ceny bytů v Praze téměř na dvojnásobek

Důležitými hráči na trhu nemovitostí a nájmů je generace mladých lidí dobře finančně situovaných rodičů. Také singles upřednostňují bydlení v centru dění a nechtějí se starat o velký byt nebo dům.

Podaří se segment krátkodobého ubytování alespoň částečně regulovat?

Respondenti odpovídali i na otázku, jak může město či stát ovlivnit trh krátkodobých pronájmů. Více než polovina dotázaných (58 %) si myslí, že dojde k vyššímu zdanění tohoto typu nemovitostí. Dalších 24 % se obává, že přílišné regulace mohou krátkodobé pronájmy v budoucnu výrazně eliminovat. Je zde i skupina 18 % dotázaných, podle kterých by přílišné regulace poškodily cestovní ruch jako takový a k výraznějším regulacím tedy pravděpodobně vůbec nedojde.

Nový živnostenský zákon má pomoci najít rovnováhu mezi fungování města a potřebami cestovního ruchu

Stanovit předpisy a umožnit jejich vymáhání, aby bylo dosaženo určité rovnováhy mezi každodenním fungováním města a potřebami zahraničních návštěvníků by měl návrh novely živnostenského zákona. Ten má dát obcím pravomoc regulovat krátkodobé ubytovací sužby. Návrh, který město Praha již předložilo, by měla sněmovna projednávat po letošních podzimních volbách.

Jak se změnila situace z hlediska krátkodobých pronájmů v době pandemie?

Těsně před vypuknutím pandemie na začátku roku 2020 bylo v Praze na platformě Airbnb registrováno 13 116 aktivních bytů. Karanténní opatření však způsobila, že se jejich počet do konce června 2021 snížil o 43 % na 5 650 bytových jednotek. Část bytů je využita k dlouhodobému pronájmu, ale jsou i takové, které zůstávají neobsazené.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář