Jaká je dostupnější alternativa ke klasické hypotéce?

26 března, 2021
0 komentářů

Ceny nemovitostí rostly po většinu loňského roku i navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Kupující měli zájem nejen o pořízení vlastního bydlení, ale snažili se také bezpečně uložit a investovat naspořené peníze.

Poptávka vzrostla i po rekreačních nemovitostech

Kromě klasických investic do bytů se výrazně zvýšil zájem o rekreační nemovitosti. Díky omezeným možnostem cestování se stala dovolená v tuzemskou opět atraktivní a rekreační nemovitost kterou lze pronajmout může přinést zajímavé zhodnocení.

Ceny navzdory ekonomické recesi rostou

V době ekonomické recese podpořily poptávku po nemovitostech vládní programy typu Antivirus a Kurzarbeit, díky nimž mnoho zaměstnanců nepřišlo o své příjmy. Dalším impulzem byly nízké úrokové míry hypoték na hranici 2 %.

Kombinace těchto faktorů způsobila zvýšenou poptávkou po nemovitostech, což mělo za následek další růst cen.

Jaká je alternativa ke klasické hypotéce?

100% hypotéky jsou již minulostí, pokud ovšem již nevlastníte jinou nemovitost, kterou byste mohli bance ručit. Jaká je ale alternativa pro lidi, kteří navzdory relativně dostupným úvěrům nemají dostatek prostředků na uhrazení rozdílu mezi odhadní cenou nemovitosti a výší úvěru, který by jim banka poskytla?

Úrokové sazby hypotečních úvěrů se pohybují kolem 2 %. Banka sice může poskytnout až 90% hypotéku, v praxi se tak ale většinou neděje. Navzdory doporučením ČNB si banky stanovují svoje interní pravidla, aby snížili riziko nesplácení úvěrů. Nejběžnější je proto i z důvodu nižších úrokových sazeb nadále 80% hypotéka.

Kombinací úvěrů lze ušetřit

Pokud máte v hotovosti 10 % z ceny nemovitosti, lze zkombinovat 80% hypotéku a zbylých 10 % financovat úvěrem ze stavebního spoření. Tím lze získat o něco výhodnější podmínky než v případě 90% hypotéky.

Při nákupu investiční nemovitosti jsou ale podmínky hypoték odlišné. Banka poskytne úvěr s vyšším úrokem a kratší dobou splatnosti. Také výše úvěru k hodnotě zástavy bude pravděpodobně nižší.

Může Vás zajímat:  Jakých chyb se vyvarovat při žádosti o hypotéku v době koronavirové pandemie?

Družstevní bydlení získává na popularitě

Pro klienty, kteří mají pravidelné příjmy, ale nesplňují kritéria stanovené bankou pro získání klasické hypotéky, může být družstevní bydlení ideálním řešením.

Ceny družstevních bytů bývají obvykle nižší, neboť kupující se stává spoluvlastníkem družstevního podílu. Navíc kromě možnosti použití jiných druhů úvěrů si hypotéku od banky bere družstvo a nikoliv jednotlivec. Člen družstva potom splácí měsíční splátku. Byt přechází do jeho vlastnictví po splacení úvěru.

zdroj: crestcom.cz

Zanechat komentář