Jaký je nejčastěji prodaný nový byt v Praze? Známe odpověď!

28 dubna, 2015
0 komentářů

Realitní trh v Praze táhnou vzhůru nízké úroky na hypotéku. Ty totiž zlevňují celkovou investici do nemovitosti a zpřístupňují ji většímu počtu zájemců. Lidé tak nejen řeší vlastní bydlení, ale často si také pořizují dům nebo byt jako formu investice. Potvrzují to zástupci pěti developerských firem, které v hlavním městě drží takřka polovinu realitního trhu. Jsou jimi Central Group, Ekospol, Finep, Skanska Reality a Trigema.Dispozice 2+kk a velikost kolem 55 metrů čtverečních. Tak vypadá nejčastěji prodaný nový byt v Praze. „Často jde o byty s otevřenou dispozicí,“ doplňuje k tomu Pavla Temrová zkušenost firmy Finep. Na trhu je stále málo bytů 1+kk o ploše přes 30 metrů čtvrtečních a ceně do 1,9 milionu korun. Staví se jich dost, nicméně zájem lidí je stále větší. „Těchto bytů je na trhu vlivem častých nákupů na investici takřka permanentní nedostatek,“ komentuje situaci Milan Jankovský z Central Group.

Část zákazníků stále preferuje superlevné byty

Developeři v Praze nabízejí byty v ceně kolem 55 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud se podaří cenu snížit na zhruba 45 tisíc korun, je o odbyt předem postaráno. „Tyto byty stále tvoří páteř poptávky po nových bytech,“ říká generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Jeho kolegové ze společnosti Trigema registrují jiný trend, a to větší zájem lidí o byty z vyšších cenových kategorií. „V roce 2013 bylo prodáno cca 1300 bytů (25 % z celku) v nejlevnějším segmentu, v roce 2014 již jen zhruba 1000 (17 %). Letos to bude ještě méně,“ přepokládá generální ředitel Trigemy Marcel Soural. „Těžiště poptávky se definitivně posouvá do středního segmentu,“ uzavírá.

Zákazníky jsou stále častěji ženy

Byty si zpravidla pořizují páry, ale prodejci pozorují vzrůstající roli žen. „Co se týče rozhodovacího procesu o koupi, máme zkušenost, že první podnět většinou přichází od ženy,“ popisuje generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková. Přibývá také žen, které obydlí samy kupují. „Ženy nejčastěji kupují malé byty (1+kk), muži preferují vícepokojové byty,“říká Korec ze společnosti Ekospol.

Může Vás zajímat:  Developerský projekt Tulipa Třebešín úspěšně míří do druhé fáze výstavby

Lidé kupující si byty mají nejčastěji 35 až 39 let. Nízká cena hypoték však stále častěji umožňuje nákup také zájemcům ve věku 22 až 30 let.

Lidé chtějí dobrou dopravní dostupnost

Důležitým faktorem při výběru bytu je lokalita a její občanská vybavenost. Maximálně 10 minut jízdy k metru, tedy přesný opak tzv. zelených luk,“ říká Temrová z Finepu. Developeři se proto snaží vybírat místa co nejblíže samotnému centru města. „Dnes se poptávka koncentruje na dva segmenty trhu - cenově dostupné projekty o stovkách bytů v okrajových, ale dopravně dostupných lokalitách a nově i větší projekty v širším centru Prahy,“ přibližuje Jankovský z Central Group.

Byt je vhodná investice

Trendem posledních let je pořizování bytu jako investice do budoucna. Zatímco dříve se na tyto účely v Praze kupoval každý desátý byt, nyní už je to každý čtvrtý.

V příštích letech se dá očekávat rostoucí počet bytů budovaných na již dříve využívaných plochách. Staveb na zelené louce bude naopak ubývat. „V Praze dochází k postupnému vyčerpání relevantních greenfieldů, vhodných pro rezidenční výstavbu, a proto očekáváme hromadný nástup rezidenčních brownfieldů,“ předvídá Soural ze společnosti Trigema.zdroj

Zanechat komentář