Jaký je stav trhu s byty mimo Prahu?

23 června, 2022
0 komentářů

V roce 2021 se v regionech prodalo více než 9600 nových bytů, což je meziroční nárůst o 36 procent. Ještě více přitom rostly ceny těchto bytů, které meziročně zdražily o 40 procent. Nejlepší výběr přitom měli zájemci ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde byla nabídka největší. Ve Středočeském kraji pak proběhlo na konci roku i nejvíce prodejů – téměř 500 bytů jen za poslední kvartál roku 2021.

Nejžádanější je jižní Morava a okolí Prahy

Největší zájem o nové bydlení projevili loni zájemci v Jihomoravském a Středočeském kraji. V ročním součtu se prodalo nejvíce bytů v Jihomoravském kraji (2297 bytů) a ve Středočeském kraji (2202 bytů). V posledním kvartále ale vedl kraj Středočeský, kde se prodalo necelých 500 bytových jednotek. Meziročně přitom prodeje dosáhly nárůstu o téměř 70 %.

Na dalších příčkách v prodejích bytů se umístily kraje Olomoucký a Plzeňský, kde roční prodeje dosáhly okolo tisícovky bytových jednotek. Naopak nejmenší zájem byl tradičně o byty v Ústeckém kraji, kde se prodalo pouze 68 bytů za celý rok, Karlovarském kraji a Moravskoslezském kraji. Důvodem jsou socioekonomické charakteristiky těchto krajů, které nenahrávají rozvoji developerské výstavby.

Ceny rostly všude

Stejně jako v Praze, i v krajích v loňském roce rostly ceny nemovitostí – a to bez výjimky. Ve finále pak průměrná jednotková cena všech 9 621 prodaných bytů v regionech Česka v roce 2021 činila 76 362 Kč s DPH za metr čtvereční. Nejdražší byty byly v Královéhradeckém kraji, kde se na konci roku cena bytů vyšplhala až na 129 461 korun za metr čtvereční.

Nabídka držela stabilní úroveň

Nabídka bytů byla v průběhu loňského roku stabilizovaná. Nejvyšší byla, stejně jako v roce předchozím, ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde v obou případech přesahovala tisícovku bytových jednotek. Ostatní regiony pak oscilovaly okolo počtu 400 bytových jednotek.

Může Vás zajímat:  Dvě třetiny Čechů se chystá investovat do nemovitostí

zdroj: TrendReport 2022

Zanechat komentář