Jaký sporák vybrat do nové kuchyně?

17 ledna, 2022
0 komentářů

Pokud právě vybíráte novou kuchyň, pak jistě kromě dekorů skříněk a typu pracovní desky přemýšlíte nad tím, jaké zvolit spotřebiče pro zabudování do kuchyňské linky - zejména pak sporák. Sporáků existuje řada typů, které se liší například zdrojem energie, umístěním, funkcemi i designem.

Typy sporáků podle ohřevu

Podle typu ohřevu rozlišujeme sporáky elektrické, plynové, kombinované či případně sporáky na pevná paliva.

Při výběru elektrického sporáku pak lze volit mezi modely s litinovou varnou deskou, sklokeramickou deskou či indukční deskou a také modely s klasickou troubou, horkovzdušnou troubou nebo parní troubou. Výhodou elektrických sporáků je nižší cena, větší množství funkcí i snadné zapojení. Nevýhodou je naopak velká spotřeba energie, pomalejší rozehřátí i vychladnutí.

U plynových sporáků je výhodou rychlé nahřátí, úspora energie i nízká pořizovací cena, nevýhodou zase nepřesná regulace tepla. Kombinovaný sporák pak kombinuje výhody obou zmíněných variant, vyžaduje ovšem přístup k oběma zdrojům energie.

Sporáky dle konstrukce

Dle konstrukce rozlišujeme sporáky samostatně stojící a vestavné. Samostatně stojící sporáky jsou levnější, ale designově mohou v interiéru působit rušivěji a jsou méně variabilní. U vestavných sporáků bývá často varná deska prakticky oddělena od trouby tak, že varná deska je zakomponována do pracovní desky a trouba je například umístěna ve vysoké skříni v úrovni očí.

Pokud jde o materiály, používá se především litina, ocel, nerezová ocel, smalt či železo v kombinaci se sklem. Rozměrově se pak sporáky mohou mírně lišit jak v šířce, tak i ve výšce a hloubce. S rozměry se pak úzce pojí i počet a velikost varných ploch a také velikost trouby a počet pater v ní.

Nezapomeňte na výkon a provozní náklady

Neposledním parametrem, který je dobré zohlednit, je pak i výkon a s ním související náklady na provoz sporáku, jejichž úspornost vám prozradí energetický štítek, na kterém je uvedena energetická třída.

Může Vás zajímat:  ZipRealty report 1Q-2Q/2020

Pokročilé funkce

Sporáky nabízejí dvojí možnost ovládání, a to buď mechanicky, nebo digitálně. V rámci pokročilých funkcí pak některé trouby nabízejí i možnost nastavení minutky, dětskou pojistku, funkci odloženého startu, disponují systémem isofront zabraňující tomu, aby přední dvířka byla příliš horká, nebo disponují například systémem Keep Warm pro udržení tepla či funkcí 3D pečení pro pečení více pokrmů najednou. Varné desky pak mohou být vybaveny například ukazatelem zbytkového tepla, Power Boost Systémem pro okamžité nahřátí, pojistkou hořáků nebo i smart systémem umožňujícím propojení s mobilním telefonem.

 

zdroj: vseumel.cz

Zanechat komentář