Jakých chyb se vyvarovat při žádosti o hypotéku v době koronavirové pandemie?
V současné době má omezení kontaktů mezi lidmi zabránit dalšímu šíření koronoavirové nákazy. Banky omezily otvírací dobu a vyzývají klienty, aby vše vyřizovali telefonicky nebo přes internet a na pobočky chodily jen v nejnutnějších případech. Naštěstí je zde možnost sjednat si hypotéku online.
Při klasické žádosti o hypotéku je třeba navštívit pobočku banky nejméně dvakrát
První návštěva je nutná k osobní identifikaci klienta při podání žádosti o úvěr. Pokud stále nemáte jasno, jaký druh financování je pro vás nejvýhodnější, specializovaný pracovník banky vám poradí ohledně vaší bytové potřeby a dá vám na výběr z varianty úvěrů. Po identifikaci pak můžete podepsat žádost o hypotéku.
V případě, že vám banka hypotéku schválí, budete podepisovat úvěrovou smlouvu. Jelikož většina bank neumožňuje podpis elektronickou formou, musíte se dostavit na pobočku banky osobně ještě jednou. Jedinou výjimkou je Raiffeisenbank, která zavedla podpis úvěrové smlouvy prostřednictvím SMS.
Při sjednání hypotéky online do banky jít vůbec nemusíte
Tuto možnost nabízí online hypoteční bankovnictví, kde si zájemci mohou porovnat nabídky úvěrů jednotlivých bank. Dotazy a pochybnosti lze vyřešit s hypotečním specialistou pomocí e-mailu nebo telefonicky. Banka a klient si předávají veškerou dokumentaci nutnou k vyřízení žádosti o úvěr v zabezpečeném online prostředí. Osobně je třeba podepsat pouze úvěrovou smlouvu. Tímto způsobem funguje podle Veroniky Hegerové online žádost o hypotéku na portálu hyponamiru.cz. Pokud se rozhodnete pro hypotéku od Raiffeisenbank, díky možnosti podepsat úvěrovou smlouvou prostřednictvím SMS nemusíte do banky jít ani jednou.
Banky jsou při hodnocení žádostí o úvěr mnohem opatrnější
V současné nelehké situaci způsobené pandemií, kdy jsou zvlášť postižena odvětví jako je cestovní ruch, hotelnictví, gastronomie a kultura se mnoha zájemcům může žádost o hypotéku zkomplikovat. Aby se banky vyhnuly riziku nesplácení úvěru, hodnotí mnohem přísněji bonitu klienta. Kromě výše příjmu je důležitá i jeho dlouhodobá udržitelnost.
Díky předschválenému úvěru se vyhnete riziku spojeném s neposkytnutím úvěru
Pokud banka hypoteční úvěr poskytne, vyplatí se správně načasovat podpis rezervační smlouvy. Nemovitosti v Česku jsou nadhodnocené, a proto je banky v mnoha případech oceňují na nižší částku, než je jejich kupní cena. Abyste se nedostali do situace, že vám banka nakonec půjčí méně, než jste očekávali nebo poskytnutí úvěru dokonce zamítne, můžete požádat o předschválení úvěru. V tomto případě budete vědět, jakou maximální částku je vám banka ochotná půjčit a poté můžete přikročit k podpisu rezervační smlouvy.
Banky mohou zamítnout poskytnutí hypotéky žadatelům, jejichž příjmy plynou z odvětví, ve kterých se aktivita v důsledku pandemie zcela zastavila. Dalším častým důvodem je negativní platební historie. Banka zkoumá, zda měl žadatel v minulosti sjednaný jiný úvěr a dokázal ho řádně splácet. Do nevýhodné situace při žádosti o hypotéku se v budoucnu mohou dostat lidé, kteří v době pandemie využili možnosti odkladu splátek.
zdroj: hypoindex.cz