Je možné získat hypotéku bez vlastních financí?

11 března, 2021
0 komentářů

Hypotéka je dnes nedílnou součástí života, jen málokdo si může dovolit pořídit bydlení bez úvěru. Podmínky jsou čím dál přísnější, stále však zůstává naděje pro ty, kteří nemají naspořeno.

Koronavirová krize zamávala s trhem nemovitostí. Každý den přibývají napříč všemi regiony desítky nemovitostí. Značná část potenciálních kupců ale nemá dostatečné rezervy, aby si mohla pořídit bydlení podle svých představ. Na hypotéku podle stanovených pravidel, kdy je třeba složit díl požadované částky, nedosáhne.

Možností je zástava nemovitostí

Řešením je zástava nemovitosti, v drtivé většině případů se jedná o dům nebo byt rodičů. Jedině tak je možné dosáhnout na úvěr na bydlení bez vlastních financí. Stoprocentní hypotéky bez zástavy už jsou v České republice dávnou minulostí. ČNB je omezila ze strachu, že by se u nás mohl opakovat scénář z roku 2008 a 2009, kdy se USA prohnala ekonomická krize. Banky pokrývají maximálně 90 % hodnoty úvěru, mnohem častěji je to ale jen hodnota o 10 % nižší. To znamená, že musí žadatel složit pětinu požadované částky. Z pěti milionů je to rovný milion. To vede k sociologickým změnám ve společnosti, kdy absolventi škol (středních i vysokých) dávají přednost kariéře a svobodnému životu před dětmi a zakládáním rodiny.

Jak získání hypotéky bez vlastních prostředků probíhá

Získání hypotéky bez vlastních prostředků probíhá v několika krocích. Jako první se banka zaměří na kupovanou nemovitost a nechá vypracovat její odhad. Následuje souhlas majitele druhé nemovitosti. Většinou jde o hypotékou nezatížený dům nebo byt rodičů, kteří jsou ochotní se za své děti zaručit a dají k takovému postupu při vyřizování úvěru písemný souhlas. Díky tomu, že se započítávají dvě nemovitosti, je možné získat hypotéku, která svou výší překoná původní záměr. Pokud se rozhodnete pro částku v odhadované výši, získáte nárok na nižší úrok.

Může Vás zajímat:  Hypotéky za méně než 2 % pomáhají oživit realitní trh

Financování hypotéky stavebním spořením je komplikované

Jednou z nejhorších variant, jak získat hypotéku, je financování stavebním spořením. Jde o velmi složitý proces, pro který je třeba rad zkušeného finančního poradce. Při nesprávném nastavení parametrů půjčky může dojít k prodražení v řádu desetitisíců korun. Vše se zhoršuje, pokud klient využije služeb nebankovní společnosti. Banka je v tomto ohledu jistota.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář