Kdo si nyní sjedná hypotéku, může počítat se zápornými úroky

19 září, 2021
0 komentářů

Ceny nemovitostí jsou v současnosti nadhodnocené. Podle Miroslava Zámečníka, poradce České bankovní asociace, bude růstový trend i nadále pokračovat. Kdo chce investovat, může využít stále nízkých úrokových sazeb hypoték, které jsou při současné míře inflace reálně záporné.

ČNB zvyšuje úrokovou sazbu, zbrzdit inflaci se jí ale nedaří

Do konce roku ČNB pravděpodobně zvýší základní úrokovou sazbu na 1,75 %. Zbrzdit rostoucí inflaci, která již dosáhla 3,4 %, se ale zřejmě ani tak nepodaří. Ta by koncem roku mohla dosáhnout hranice 4 %. Tento trend se odrazí i v sazbách hypoték, které podle odhadů vzrostou ještě o 0,5 %.

Rizikovější akcie tolik netáhnou. Češi investují konzervativně – do nemovitostí

Ve snaze ochránit úspory před inflací skupují Češi nemovitosti. Investice do rizikovějších aktiv jako například do akcií, které se za poslední rok výrazně zhodnotily, se u nás zatím příliš neujaly. Také z tohoto důvodu je realitní trh předražený.

Nejvyšší zhodnocení je v dosud opomíjených a levnějších regionech

Investice do nemovitostí se při současných vysokých cenách nejvíc vyplatí v levných regionech, kde je potenciál dalšího cenového růstu. Za poslední rok vzrostly ceny nejvíce v Ústeckém kraji, kde jsou ceny celorepublikově nejnižší. V Praze se situace vzhledem ke slabému cestovnímu ruchu zatím nestabilizovala a výnosy jsou zde nízké.

Současná výhodná situace ohledně úrokových sazeb hypoték bude pravděpodobně ještě nějaký čas pokračovat. Dokud sazby nepřevýší míru inflace, bude reálný úrok úvěrů záporný a stojí za to i při současných vysokých cenách o hypotéce na investici uvažovat.

zdroj: seznamzpravy.cz

Může Vás zajímat:  Zájem o hypotéky je i navzdory rostoucím sazbám stále velký. Objem poskytnutých úvěrů může dosáhnout 400 miliard korun

Zanechat komentář