Konec levných hypoték. Sazby dosáhly tříprocentní hranice

1 října, 2021
0 komentářů

Zájem o investice do nemovitostí neopadá. Donedávna historicky nízké sazby hypoték začaly v poslední době rychle zdražovat. Podle statistik Hypoindexu společnosti Fincentrum schvalovaly banky během června hypotéky s průměrnou úrokovou sazbou 2,5 %. Noví zájemci musí ale již počítat s téměř o polovinu dražším úvěrem.

Reálné sazby hypoték jsou vyšší než hodnoty, které vykazují statistiky

Podle hlavního analytika Fincentrum & Swiss Life Select Jana Macka se nabídkové sazby hypoték i v průběhu srpna pohybovaly kolem 2,5 %. Podobný trend potvrzuje i Raiffeisenbank. Banky díky obrovskému zájmu investice do nemovitostí zpracovávají žádosti o hypotéky se zpožděním a reálné sazby nabízené novým zájemcům jsou proto vyšší než údaje, které vykazují statistiky.

Podle mluvčí ČNB Petry Kopecké sazby hypotečních úvěrů porostou i v následujících měsících v důsledku dalšího avizovaného zvyšování základní úrokové sazby centrální bankou.

Nejnovější nabídkové sazby hypoték dosáhly 3% hranice

Podle partnera fondu DaVinci Investments Vlastimila Bijoty již některé banky nabízí zejména méně bonitním klientům hypotéky s tříprocentní sazbou. V důsledku negativních dopadů pandemie na ekonomiku banky změnily systém hodnocení schopnosti klientů splácet úvěr. Také podle Jana Brejla, ředitele poradenské společnosti Partners, se v současnosti pohybují nabídkové sazby pro nové klienty na hranici 2,9 %.

Sazby hypoték do konce roku se pravděpodobně ještě zvýší

Podle většiny expertů sazby hypoték dále porostou, neboť ČNB předpokládá další zvýšení základní úrokové sazby. Ta by se do konce roku mohla zvýšit ještě třikrát. ČNB se tímto způsobem snaží omezit rostoucí míru inflace. Zda ČNB základní úrokovou sazbu opět zvýší a o jak velký nárůst by se mohlo jednat zatím není jisté.

zdroje: e15.cz

Může Vás zajímat:  Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Zanechat komentář