Koupě nemovitostí v regionech je pro investory zajímavou alternativou k Praze

26 května, 2021
0 komentářů
Koupě nemovitostí v regionech je pro investory zajímavou alternativou k Praze

Nemovitosti v hlavním městě jsou pro většinu investorů na prvním místě. Každoročně sem přichází tisíce lidí za pracovními příležitostmi. Také zahraniční cestovní ruch se dříve či později do Prahy vrátí a podpoří poptávku po bytech ke krátkodobému pronájmu. I přesto jsou investiční byty v regionech zajímavou příležitostí k doplnění a diverzifikaci investorského portfolia. Je zde totiž větší prostor pro budoucí zhodnocení.

Poptávka po nemovitostech v Česku neustále roste

I přes ekonomickou recesi způsobenou koronavirem je poptávka po nemovitostech v Praze i regionech enormně vysoká. Za poslední čtvrtletí loňského roku se v hlavním městě prodalo 2000 nemovitostí a stejný objem prodejů se realizoval v regionech mimo Prahu, kde ceny meziročně vzrostly o 53 %. V metropoli, kde již tak velký prostor pro růst cen není to bylo 24 %.

V nejisté době ochrání investice do nemovitosti volné finanční prostředky

Zájem o nákup nemovitostí i při extrémně vysokých cenách podporuje fakt, že pro většinu lidí je to jediná možnost, jak bezpečně uložit a zhodnotit našetřené peníze. Na finančních trzích totiž v současnosti chybí jakákoliv jiná rozumná alternativa. Tento trend dále významně podporují historicky nízké úrokové míry hypoték a také zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí.

Velký převis poptávky způsobuje trvalý růst cen

Nabídka je ovšem daleko nižší než poptávka, a právě to způsobuje neustálý růst cen. V Praze bylo ke konci minulého roku k dispozici 5000 nových bytů. Současně klesla nabídka bytů za poslední čtvrtletí roku 2020 meziročně o 13 %. V regionech bylo ve stejném období na prodej 6200 nových bytových jednotek a nabídka nových bytů se meziročně snížila o 17 %.

V loňském roce byl růst cen v regionech mnohem vyšší než v Praze

Tomu odpovídal i vývoj cen. V minulém roce byl růst cen v regionech 16,3 %, což je poprvé za čtyři roky více než v hlavním městě, kde ceny vzrostly průměrně o 6 %. Jedním z důvodů je skutečnost, že developeři začínají realizovat více projektů ve větších městech v širším okolí Prahy. Kromě toho růst cen v regionech nabízí stavebním společnostem nové příležitosti v lokalitách, o které až doposud nebyl velký zájem.

Může Vás zajímat:  Ve kterých městech je výhodné koupit byt jako investici?

Ne vždy se byt v projektu prodá za nabídkovou cenu

Zvýšení nabídky nemovitostí v regionech znamená i to, že se nabídková a skutečná prodejní cena mohou značně lišit.

  • V Libereckém kraji je průměrná prodejní cena dokonce vyšší než nabídková. Jedním z důvodů je nebývalý zájem o rekreační nemovitosti spojený s omezenými možnostmi cestování do zahraničí. O zajímavou nemovitost v atraktivní lokalitě tak soutěží desítky zájemců.
  • Developeři nyní testují cenovou hladinu v regionech. Nasadí vysoké ceny a pokud prodeje nejdou tak jak očekávají, cenu postupně snižují. Příkladem je Moravskoslezský kraj, kde je nabídková cena o 34% vyšší než skutečná prodejní cena.

Jaký je cenový rozdíl mezi Prahou a regiony?

V Praze se nabídková cena za metr čtvereční v novostavbě vyšplhala na 116 866 Kč, ovšem reálná prodejní cena je o 8 % nižší, tedy 107 877 Kč. V regionech je průměrná nabídková cena za metr čtvereční 69 054 Kč, reálně se byty prodávají o 5 % levněji, a to za 65 573 Kč.

Nejdražší ceny bytů jsou kromě Prahy v Ústeckém kraji, naopak nejlevněji lze bydlení pořídit na Vysočině.

zdroj: ihned.cz