Krátkodobým pronájmům v Praze se nedaří. Podle šéfa Airbnb se však cestovní ruch brzy vrátí v plné síle

7 června, 2021
0 komentářů

V Česku se experti ohledně oživení cestovního ruchu zatím vyjadřují opatrně. Podle údajů společnosti Airbnb však rezervace v zahraničí rostou podobným tempem jako v době před pandemií.

Optimistická nálada ohledně mezinárodního cestování

Ve Spojených státech překonaly rezervace za první čtvrtletí úroveň před vypuknutím epidemie koronaviru. I v dalších zemích opět vzrůstá zájem o krátkodobé ubytování prostřednictvím internetových platforem. Objem rezervací již překročil deset miliard dolarů.

Tržby za první čtvrtletí s postupným globálním rozvolňováním rostou. Přesto Airbnb hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů. Výkonný ředitel společnosti Brian Chesky je ohledně letošního léta velice optimistický. Podle něj jsou lidé hladoví po cestování a budou si chtít vynahradit, co si v loňském roce museli odepřít.

Roste zájem o delší pobyty

Možnost práce na dálku, kterou velká většina firem v loňském roce zavedla umožní lidem pracovat odkudkoliv, kde je dobré připojení k internetu. Tento fenomén ve velké míře přetrvá a umožní lidem skloubit cestování s prací.

Dochází tak k novému trendu, kdy se stále víc lidí zajímá o dlouhodobější pobyt, než je obvyklých několik dní. Zatímco před pandemií tuto možnost volilo jen 14 % zákazníků Airbnb, v současnosti je to již jedna pětina.

Turisticky oblíbené destinace čelí nedostatku klasických nájemních bytů a zdražování nájmů

Dostupnost cestování a krátkodobého ubytování má také svou negativní stránku. Pro pronajímatele je finančně zajímavější poskytnou volnou nemovitost na krátkodobý pronájem. Z tohoto důvodu ubývá možností dlouhodobého pronájmu pro místní obyvatele a nedostatečná nabídka tlačí i na růst cen nájemného.

Turisticky oblíbená města jako je Vídeň, Berlín, Barcelona nebo Amsterdam se tuto situaci snaží regulovat. K podobnému kroku přistoupilo i město Praha.

Pomoci by mohla jednotná evropská legislativa

Pražský magistrát se snaží situaci monitorovat a zjistit kolik lidí a v jakých lokalitách využívá krátkodobé ubytování zprostředkované internetovými platformami. Osloveno bylo 18 společností z nichž údaje poskytla jen jedna.

Může Vás zajímat:  Jak probíhá předání bytu? Jak ho usnadní inovativní software české firmy Realpad?

Je zřejmé, že samotná města proti nadnárodním gigantům zprostředkujícím ubytování mnoho nezmůžou. K nalezení rozumného řešení pro všechny zúčastněné subjekty je třeba jednotná legislativa na evropské úrovni.

Návrat zahraničních turistů do Česka bude v letošním roce pozvolný

Optimistické výhledy šéfů Airbnb se zatím v Česku na rezervacích příliš neprojevily. Do Prahy zatím přijíždí většina lidí za prací. Podle údajů firmy Saleh & Holinka, která zprostředkovává ubytování na Airbnb se zatím z 90 % ubytovávají Češi, kteří přijedou do Prahy za obchodem nebo zde mají plánovaný zdravotní zákrok. Naproti tomu mezi lety 2015 až 2019 tvořili Češi pouze 3 % ubytovaných.

Zdravotní situace je stále nejistá, pomoci může CovidPass a testování

Jaký bude letošní rok z hlediska krátkodobých pronájmů lze zatím jen těžko předpokládat. Záleží na vývoji zdravotní situace a podmínkách pro cestovatele nejen v cílové, ale i v jejich domovské zemi.

Realitou se zřejmě stane průkaz o očkování CovidPass nebo negativní test. Pronajímatelé se také musí připravit na pokles cen za ubytování. Většina lidí z branže počítá s návštěvníky z EU, konkrétně z Německa, Francie, Polska a zemí tzv. Visegrádské čtyřky. Turisté ze Spojených států, Kanady, Austrálie a Asie Prahu letos ve větším počtu zřejmě nenavštíví.

Zanechat komentář