Levné úvěry budou brzy minulostí. Výdaje jako třeba pravidelné sázení mohou získání úvěru zkomplikovat

6 srpna, 2021
0 komentářů

To je jeden ze závěrů diskuze Kulatého stolu na téma Hypotéky v době postokoronavirového boomu, kterou uspořádal týdeník Ekonom.

Debaty se zúčastnili experti na bankovní sektor a finance ze společností BH Securities, Gepard Finance, Sberbank CZ a Assetio Management. Z diskuze vyplývá, že v současné stále nejisté ekonomické situaci si banky pečlivě prověřují žadatele o hypotéky. Kromě výše příjmů berou banky v úvahu i „neuvážené“ výdaje.

Banky při hodnocení žadatelů o hypotéky nenechávají nic náhodě

Například žadatelům, u kterých banky při posuzování bonity zjistí pravidelné platby sázkovým kancelářím v nepřiměřené výši k jejich příjmům, může být úvěr zamítnut. Díky uplatňování přísných kritérií pro hodnocení zájemců je tak podíl nesplácených úvěrů velice nízký.

Sazby hypoték v následujících měsících dál porostou

Dalším konstatováním, na kterém se účastníci setkání shodli bylo, že doba levných hypoték na pořízení nemovitosti končí. Postupné zvyšování úrokových sazeb až o desetiny procenta se odrazí v cenách všech bankovních produktů, a tedy i hypoték. Kdo chce získat stále ještě levný hypoteční úvěr, má nyní poslední šanci.

V době pandemie se zájem o hypotéky zdvojnásobil

Vlastní bydlení má v české společnosti velkou tradici a považuje se za prioritu. Pro většinu drobných investorů je navíc investice do konkrétní věci přijatelnější než třeba do akcií nebo dluhopisů. Nejistota ohledně ekonomického vývoje a záplava levných peněz v ekonomice může způsobit růst inflace. Proto se velká část lidí snaží ochránit svoje úspory investicí do nemovitosti.

Zájemci z „neperspektivních“ sektorů ekonomiky úvěr jen těžko získají

Díky pandemii posuzují banky kromě stability příjmu i segment ekonomiky, ve kterém uchazeč pracuje. V nevýhodě jsou zájemci o úvěr z oboru turistického ruchu, gastronomie a hotelnictví, pro které může být získání hypotéky složitější.

Naopak lidé, kteří pracují v oboru informačních technologií nebo logistice problém se získáním hypotéky mít nebudou. Význam tohoto sektoru vzrostl v době pandemie z důvodu přechodu řady aktivit do online prostředí.

Může Vás zajímat:  Nedostupnost bytů v Česku pořád roste

Za letošní půlrok zvládly banky poskytnou hypotéky za 179 miliard korun

Rok 2020 byl navzdory pandemii považován co do objemu poskytnutých hypoték za rekordní.  Nejinak tomu bude i letos. Stejný objem úvěrů jako za celý loňský rok, tedy 179 miliard, poskytly banky již za první půlrok letošního roku. Podle odborníků může letos objem poskytnutých hypoték dosáhnout 300 miliard korun.

zdroj: ekonom.cz

Zanechat komentář