Lidé na drahé byty nemají, nabídka proto roste

18 srpna, 2022
0 komentářů

Počet nabízených bytů v Praze aktuálně roste. Poptávka po nemovitostech totiž aktuálně slábne, protože bydlení je pro zájemce příliš nákladné a developeři zatím nezlevňují. Ve druhém čtvrtletí firmy prodaly jen 950 nových bytů, což je o dvě třetiny méně, než loni. Celkově pak odborníci očekávají, že se letos prodá poloviční počet bytů ve srovnání s loňským rokem.

Za nízkou poptávkou stojí hned několik faktorů. Jedním z nich je nedostupnost hypoték, které je nejen složitější získat, ale také nákladnější splácet. Dalším je pak vysoká cena nemovitostí, která oproti jiným evropským metropolím roste turbulentně. V neposlední řadě pak řada lidí aktuálně vyčkává na případné zlevňování, které by mohlo nastat vlivem propadu ekonomiky a snížení kupní síly obyvatel.

„Poslední zkušenost po finanční krizi z roku 2008 ukazuje, že tehdy ceny nemovitostí poklesly téměř o 10 procent v Praze a téměř o 20 procent mimo Prahu. A to tehdy nebyly podle odhadu ČNB nadhodnocené tak moc jako nyní,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Centrální banka uvádí, že nemovitosti jsou v Česku nadhodnocené až o 40 procent.

Zdroj: hn.cz

Může Vás zajímat:  Po zlevňování nemovitostí ani památky, ceny letí nahoru

Zanechat komentář