Lidé stále ve velkém investují do bytů a pozemků. Přijde mnohými očekávaná cenová korekce?

11 června, 2021
0 komentářů

Ani letos se růst cen nemovitosti zatím nezastavil. Nové byty v developerských projektech se díky nedostatečné nabídce prodají téměř okamžitě. Cena za metr čtvereční roste a průměrná obytná plocha se naopak zmenšuje.

Bytů je nedostatek, jsou tedy drahé

Jednou z příčin vysokých cen je nedostatečná nabídka bytů, která se začátkem letošního roku ještě výrazně snížila. V lednu v Praze přibylo jen 157 nových bytů, což je nejméně od roku 2014.

Důvodem nízkého počtu bytů na realitním trhu je pozastavení větších developerských projektů v loňském roce, které souvisí s ještě pomalejším povolováním staveb v důsledku pandemie a karantén a nedostatek zahraničních pracovníků ve stavebnictví.

Letos se má výstavba developerských projektů opět rozběhnout

V tomto roce by se měla podle ředitele firmy Geosan Development Petra Beneše výstavba dostat na úroveň před pandemií. Lidé mají kromě vlastního bydlení zájem o investiční nemovitosti, ve kterých vidí možnost zhodnotit volné finanční prostředky a ochránit je proti inflaci.

Dokonce i největší developerská společnost v Česku Central Group v loni zahájil v Praze výstavbu pouze dvou menších rezidenčních projektů, a to v Libni a Radlicích. V tomto roce se bude snažit zpoždění dohnat realizací několika velkých bytových komplexů, které vzniknou na brownfieldech v Hloubětíně, na Žižkově a Kavčích horách.

Až polovina koupených jednotek jsou investiční byty

Během ledna a února bývá poptávka po nemovitostech z celého roku nejslabší. To se ovšem letos nepotvrdilo, právě naopak. Na realitním trhu chyběli zájemci z řad cizinců a provozovatelů výnosných krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Jejich výpadek nahradili kupující, kteří se zajímali o investiční byty. Drobní investoři většinou investují do jedné či dvou bytových jednotek.  Našli se však i tací, kteří koupili balík šesti a vice bytů. Tento trend dále podporuje růst cen.

Může Vás zajímat:  Jak COVID ovlivňuje ceny nájemného v Česku i ve světě

V době karantén začali lidé znovu oceňovat možnost vyjít na zahrádku

Pandemie koronaviru změnila nároky lidí na bydlení. Zejména pro rodiny s dětmi se důležitou součástí bydlení stala zahrádka. Možnost relaxace na čerstvém vzduchu a v zeleni je zkrátka k nezaplacení. Díky tomu značně vzrostla poptávka po rodinných domech i rekreačních nemovitostech v okolí Prahy.

V hlavním městě jsou stále oblíbenější přízemní byty s předzahrádkou. Tato dispozice se ve větší míře začala stavět až od roku 2000. Nabídka je tedy velice omezená a cena pro mnoho zájemců nehraje velkou roli. Přízemní byt s předzahrádkou se v mnoha případech prodá o 10 až 20 % dráž než stejný byt ve vyšším patře.

Velký zájem je i o stavební parcely v okolí velkých měst

Jejich ceny rostou dokonce rychleji než u bytů. Získat parcelu v hlavním městě je prakticky nemožné, a tak jsou lidé ochotni bydlet kdekoliv v dojezdové vzdálenosti.

Příkladem je projekt firmy Geosan Development v okolí Poděbrad. Který se před dvěma roky rozjížděl jen pozvolna. Během loňského roku ale firma doprodala první etapu stavebních parcel a hned poté i tu následující. Díky vysoké poptávce firma realizuje přípravu a zasíťování dalších etap projektu. Ceny za poslední dva roky vzrostly téměř dvakrát, ale na objemu prodejů se to v podstatě neprojevilo.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář