Lidé žádají nové byty, které budou cenově dostupnější

30 září, 2014
0 komentářů

Uděláme-li průřez aktuální bytovou situací, rozhodně nelze říci, že by bytů nebo domů ubývalo. Právě naopak. Situace však nijak nehraje do karet běžným občanům, jelikož aktuální nové byty v Praze jsou vzhledem k cenám určené hlavně pro movitější klientelu. To ostatně potvrzuje i MPSV, jelikož podle průzkumů je v České republice ohroženo ztrátou bydlení až 100 000 domácností a přímo v Praze se poté každý den ocitnou tři lidé bez domova. I proto samotná Evropská unie chystá dotační program, který by měl nové byty v Praze, ale i v jiných lokalitách naší země zpřístupnit i běžným občanům, a to formou takzvaných sociálních bytů.Hlavní město v tomto směru zaostává

Podíváme-li se na samotnou situaci, která v hlavním městě aktuálně je, tak rozhodně není nijak příznivá. Ačkoliv město má dvě koncepce, které se týkají toho, aby byly nové byty v Praze dostupnější, rozhodně nelze říci, že by byly aktuální. Jedna je z roku 2004, druhá potom z roku 2012. Ačkoliv ta novější, zabývající se řešením bezdomovectví, může vnést malé světlo naděje, a umožnit, aby se sociální nové byty Praha skutečně objevily, opak je pravdou. Od roku 2007 totiž nebyl postaven ani jeden jediný.

Přidělování obecních bytů nemá žádný systém

Je jasné, že vše by v tomto směru mohly částečně vyřešit již stávající obecní byty, u kterých by mohl být sociální koncept použit. Tedy výše nájemného by odpovídala příjmům daných nájemníků. Mezi ty nejrizikovější skupiny se poté řadí:

  • Mladé rodiny nebo matky samoživitelky
  • Jednočlenné domácnosti převážně seniorů
  • Domácnosti nízkonákladové, ve kterých mají obyvatelé problém s uplatněním na trhu práce

Logicky by tedy právě tyto skupiny měly být prioritní v řešení toho problému, aby ztrátou bydlení nebyly nijak ohroženy a nové byty v Praze pro ně byly cenově dostupné, i přes jejich aktuální negativní finanční situaci.

Může Vás zajímat:  Vysněná renovace dvoupokojového bytu v provensálském stylu

Nájmy se mohou rovnat výši samotného příjmu

Ideálním příkladem konkrétní situace mohou být takové nové byty v Praze, kde se nájemné bez služeb pohybuje v běžných lokalitách okolo 8 000 korun měsíčně. Spolu se službami tato částka přesáhne hranici deseti tisíc korun, což je u mnohých zmíněných skupin samotný měsíční příjem. I přes leckteré kompromisy, kdy lze najít bydlení levnější, samotný nájem pohltí až třetinu příjmů, a tak jsou dané nové byty v Praze pro dané skupiny stále velkým rizikem, které současná vláda ani vedení města nijak neřeší.

Ideální cestou je zatlačit na developery

Daná situace je o to zarážející, že aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by byla stavba bytů v útlumu. Jak ukazují mnozí developeři, nové byty v Praze stále vznikají, ale výhradně s ohledem na zájmy společností, které za nimi stojí. Cesta k sociálním bytům je však podle mnohých pražských zastupitelů poměrně snadná, a to iniciovat jednání se samotnými developery, a vyjednat takové podmínky, které by mohly být pro samotnou Prahu a její obyvatele výhodnější, než nyní. Bohužel, nic z toho se aktuálně neděje.Zanechat komentář