Loňský trend klesajících úrokových sazeb hypoték pokračuje i v roce 2021

8 dubna, 2021
0 komentářů

Odborníci na realitní trh očekávají v letošním roce pozvolný růst úrokových sazeb hypoték. Některé banky úrokové míry již mírně zvýšily, ovšem průměrný úrok hypoték opět klesl.

V průběhu posledních 10 měsíců úrokové sazby hypotečních úvěrů neustále klesaly. Tak tomu bylo i v prvním měsíci letošního roku. Podle ukazatele Hypoindex společnosti Fincentrum klesla v lednu průměrná úroková sazba na 1,94 %.

Naproti tomu cena, za kterou si banky půjčují peníze na hypoteční úvěry na mezibankovním trhu roste. Také se zvyšuje rizikovost úvěrů. Úrokové sazby by tedy měly růst, což se ovšem zatím neděje. Podle hypotečního specialisty Jiřího Sýkory ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select není zatím podíl nesplácených úvěrů tak vysoký, jak banky předpokládaly na začátku pandemie.

Banky nabízí nižší sazby a delší dobu fixace

Jsme nyní v situaci, kdy jsou klienti schopni vyjednat nižší sazby i když jim nekončí doba fixace. Stačí aby klient předložil své bance nabídku konkurence. Banka mu s velkou pravděpodobností nabídne nižší úrok a dost možná i delší dobu fixace.

Některé finanční ústavy jako například Hypoteční banka vychází i v tomto klientům vstříc. Na svých webových stránkách informuje banka klienty, že novou nabídku úrokové sazby odesílá klientům tři měsíce před skončením doby fixace. Klient má ale možnost požádat o novou sazbu ještě před uplynutím této lhůty.

Úrokové míry se díky nejisté situaci až na výjimky zatím nezvyšují

Odborníci v tomto roce očekávají pozvolné zvyšování úrokových sazeb hypoték, které by měla podpořit i ČNB. Moneta Money Bank nebo UniCredit Bank sazby zvýšili o jednu desetinu procenta již v lednu. ČNB pravděpodobně přistoupí ke zvyšování úrokových měr hypoték později, než původně předpokládala, neboť vývoj epidemiologické situace je zatím nejistý.

Může Vás zajímat:  Zájem o nemovitosti neklesá. Do června poskytly banky téměř stejný objem hypoték jako za celý loňský rok

Objem poskytnutých hypoték stále roste, ale pomaleji než v loňském roce

V prvním měsíci tohoto roku byl sice objem poskytnutých hypoték o 4,5 miliardy korun nižší než v prosinci loňského roku, přesto banky poskytly úvěry za téměř 25 miliardy korun. Znamená to meziroční nárůst o 8 miliard korun. Jedná se tedy o nejsilnější leden v historii existence Hypoindexu.

Také průměrná výše poskytnutých hypoték se zvyšuje a již dosáhla částky 2 967 346 korun. Ve srovnání s prosincem loňského roku je zde nárůst o 10 000 korun. To je ovšem daleko méně v porovnání s nárůstem v prosinci, kdy se průměrné výše hypoték ve srovnání s listopadem zvýšila o 80 000 korun.

Ceny bytů budou letos pravděpodobně stagnovat

To může naznačovat zpomalení tempa růstu cen nemovitostí, ke kterému v Praze došlo již v posledním čtvrtletí loňského roku. Letos očekávají experti spíše stagnaci cen. Jelikož je bytů stále nedostatek a poptávka převyšuje nabídku, k poklesu cen v tomto roce zřejmě nedojde.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář