Metr čtvereční bytu v Praze stojí už 146 tisíc

9 května, 2022
0 komentářů

Průměrná prodejní cena u nových pražských bytů v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla výše 145 749 korun za metr čtvereční. Oproti loňskému jaru jde o nárůst o téměř 30 procent. O polovinu pomaleji rostly ceny nájmů, které jsou aktuálně na hodnotě 348 korun za metr čtvereční.

Vysoké ceny drží poptávka

Za vysokými cenami bytů v Praze stojí nejen zdražování stavebních materiálů i energií, ale především dlouhodobá poptávka, která dalece převyšuje nabídku. Mimo to teď stavebníci také odsouvají uvádění bytů do prodeje až do doby, kdy jsou již rozestavěné, s cílem vyhnout se špatnému odhadu finální ceny. „Nevíme, za kolik nakonec dům postavíme. S předprodejem proto nikdo nepospíchá. Přitom do ceny se také proto navíc promítá i riziková přirážka,“ říká Marcel Soural, šéf skupiny Trigema.

Částečný podíl má ale i zmíněné zdražování vstupů související s narušením dodavatelsko-odběratelských vztahů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Největší cenový nárůst zaznamenala například betonářská výztuž, cement, izolační materiály či plechy.

Bytů se prodala jen polovina

V prvním čtvrtletí roku 2022 zároveň meziročně poklesl objem prodaných bytů. Podle statistik společností Trigema, Skanska a Central Group se v Praze prodalo jen 1 050 nových bytů, což je zhruba polovina loňského počtu. Celková plocha prodaných bytů byla 65 909 metrů čtverečních a celková tržba zhruba 9,2 miliard korun. „V porovnání s posledním loňským kvartálem se tato plocha snížila o 18 procent. Nemáme zatím tyto údaje v delší časové řadě, ale s jistotou lze předpokládat, že dnes kupci i přes zásadní pokles prodeje za méně plochy zaplatili více než v minulosti,“ komentuje Soural. Stejně jako v minulosti byl přitom největší zájem o nové byty o menších dispozicích 2+kk a 1+kk.

Získat hypotéku je nyní složitější

V souvislosti s opatřeními ČNB je nově složitější získat úvěr na bydlení, což v kombinaci se vzestupem základní úrokové sazby vede k významnému poklesu objemu hypoték. „V poslední době ubyla část klientů čerpajících hypotéky, které jsou nyní dražší. Ale na druhé straně zcela zásadně roste počet lidí, kteří do koupě bytu ukládají své úspory, protože se obávají o jejich znehodnocení. Nový byt je totiž bezpečná investice a ochrana před inflací,“ komentuje trend posledních týdnů a měsíců zakladatel a ředitel Central Group Dušan Kunovský.

Může Vás zajímat:  V soutěži o podobu nového vysokorychlostního železničního terminálu zvítězili čeští architekti

Roste zájem o nájmy

Hůře dostupné a drahé hypotéky, ale i situace na Ukrajině v uplynulých týdnech významně ovlivnily oblast nájemního bydlení. Ta nyní zaznamenala pokles nabídky pražských bytů, a to meziročně o 66 procent. Průměrné nájemné přitom vzrostlo na 348 korun za metr čtvereční, což je o 15 procent více, než před rokem.

Zdroj: stavebni-forum.cz

 

Zanechat komentář