Metropolitní plán Prahy bude moci připomínkovat veřejnost

19 března, 2022
0 komentářů

Souhlas všech dotčených ministerstev získal upravený návrh Metropolitního plánu, který určí, kde v budoucnu v Praze budou moci vyrůst mrakodrapy, nebo kudy povede městský okruh. Aktuální verzi plánu budou moci nyní připomínkovat zástupci široké veřejnosti, kterým verzi představí magistrát spolu s Institutem plánování a rozvoje v dubnu na výstavě v Centru architektury a městského plánování. Plán přitom přímo rozhodne o budoucí podobě města Prahy.

K čemu slouží Metropolitní plán

Metropolitní plán, který je v přípravě již deset let, nahradí původní územní plán, který již neodpovídá aktuálním potřebám ani trendům.

„Metropolitní plán je důležitým dokumentem pro plánování města a veřejnost má nyní prostor ho okomentovat. Nově bude možnost připomínky podat přes Portál Pražana, což by také mělo urychlit jejich zpracování,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib. Platit by přitom nový plán mohl už od začátku roku 2023.

Kdy lze plán vidět

Výstava v Centru architektury a městského plánování bude probíhat od 26. dubna do 30. června a po celou tuto dobu budou přijímány podněty k úpravám Metropolitního plánu. Následovat bude veřejné projednání, z něhož mohou vzejít ještě další podněty. Následně pořizovatel vyhodnotí, zda je potřeba ještě udělat v plánu změny. V posledním kroku pak bude plán schvalovat zastupitelstvo Prahy.

Proč je nový plán tolik potřebný

Podle odborníků původní územní plán nejen neakceptuje aktuální trendy, ale dokonce rozvoj města brzdí. „Veškerý rozvoj nyní probíhá skrze územní změny, které musejí projít procesem schvalování. Změn je celá řada a jejich schvalování stojí mnoho peněz i času. Již nedává smysl stále dokola upravovat starý plán, ale soustředit se na nový,“ řekl předseda výboru pro územní rozvoj Petr Zeman. Nový plán by měl především značně urychlit povolování nových staveb, což pro stavitele bude znamenat i zlevnění. Zrychlení stavby se přitom netýká jen bytových a komerčních staveb, ale třeba i městského okruhu, kterého by se Pražané mohli dočkat dříve.

Může Vás zajímat:  Funguje hypotéka online?

„Změna územního plánu podle nové studie městského okruhu by zabrala dva až tři roky, zatímco v Metropolitním plánu je okruh zakreslen v souladu se studií,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlaváček.

Nejkontroverznější body metropolitního plánu

Pokud jde o novou verzi metropolitního plánu, nejvášnivější diskuze se vedou okolo tématu výškové regulace dle systému čtverců, které určují maximální možnou výšku zástavby v dané lokalitě. „Vedli jsme dlouhá jednání s ministerstvem kultury, kde jsme probírali jednotlivě všechny sporná místa, a myslím, že jsme došli ke konsenzu, který přinese základ pro budoucí výškovou zástavbu v Praze,“ uvedl Hlaváček.

Zdroj: e15.cz

 

Zanechat komentář