Na severu Čech vyrostly ceny nemovitostí téměř o polovinu

12 listopadu, 2021
0 komentářů

Cenový nárůst je znát zejména v lokalitách, kde byly ceny ve srovnání se zbytkem České republiky znatelně nižší. Z průzkumu poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že letos říjnu vzrostla průměrná cena za metr čtvereční bytu v ČR na 80 100 korun.

V některých lokalitách byty zdražily až dvojnásobně

Investoři, pro které se staly byty v Praze a dalších větších městech příliš drahé, se nyní zaměřili na nemovitosti v Mostě a Děčíně, které byly až dosud poněkud opomíjené. Podle Hany Kontriš, manažerky inzertního týmu Sreality.cz, jde o dlouhodobě podhodnocené lokality, které jsou ale oblíbené u lidí, kteří například dojíždějí za prací do Německa.

Rychlý růst cen může mít také v určitých lokalitách na svědomí nákup bytů k rekreačním účelům. Navíc se zvýšil i podíl lidí, kteří pracují z domova. V tomto případě bydlení v centru není podmínkou a část lidí zvolí klidnější lokalitu na okraji města.

Tento trend potvrzuje i analýza společnosti Generali Investments CEE, která zjišťovala požadavky Čechů na bydlení. Zájem o bydlení v obcích s dobrou dostupností do větších měst vzrostl meziročně o 9 %. Navíc je v takových lokalitách nabídka většinou omezená a dochází zde tedy k rychlejšímu růstu cen.

Nejméně zdražily nemovitosti v centru Prahy

V užším centru metropole nemovitosti zdražily pouze o 1 %. Prostor pro další růst cen zde již není tak velký jako v lokalitách s větším potenciálem výstavby. Ceny v okrese Praha-východ naopak meziročně vrostly téměř o třetinu na 87 322 korun za čtvereční metr.

I minimální zdražení, ke kterému došlo pouze v centru Prahy, je pro kupující díky vysoké ceně za metr čtvereční velmi významné. Nedostatečná nabídka bytů v metropoli nutí lidi hledat alternativu v okolních okresních městech.

Byty se často prodají za nižší než nabízenou cenu

Realitní portál Sreality používá pro své analýzy nabídkové ceny inzerátů zveřejněných na své platformě. Ty se ale od reálné ceny, za kterou se nakonec nemovitost prodá, mohou dost lišit.

Může Vás zajímat:  Čeká realitní trhy eurozóny propad?

Reálnou cenu lze zjistit až po zápisu do katastru nemovitostí. Podle analytika portálu CenovaMapa.org Františka Brože je rozdíl mezi nabídkovými a reálnými cenami tři až osm procent.

V Karviné vzrostl počet prodaných bytů meziročně na téměř dvojnásobek

Zvyšují se nejen ceny nemovitostí, roste také počet prodaných jednotek. Portál Valuo.cz uvádí, že v některých okresních městech vzrostl počet prodaných nemovitostí meziročně bezmála o sto procent.

Tradičně se nejvíce bytů prodalo v hlavním městě. Od ledna do srpna letošního roku našlo nového majitele 12 694 jednotek, což je více jak třetina všech prodaných bytů v ČR.

Celorepublikově se za prvních osm měsíců letošního roku prodalo 33 682 jednotek. Například v roce 2019 to bylo 30 169 a o rok později v roce 2020 se podařilo prodat 29 247 bytů. V počtu prodaných bytů vede Praha, následuje ji Brno, Plzeň a Ostrava. Nejnižší prodeje registrovaly Semily, Prachatice a Domažlice.

Procentuálně vzrostly prodeje bytů zejména v Karviné, (+93 %), Svitavách (+88 %) a Jindřichově Hradci (+80 %). Prodeje naopak klesly ve 21 okresních městech, nejvíce v Prachaticích (–74 %) a Pelhřimově (–42 %).

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář