Nabídka nových bytů je nejnižší v historii

10 listopadu, 2021
0 komentářů

Navzdory cenám, které jsou aktuálně historicky nejvyšší, poptávka pražských bytech dál roste. Nabídka byla zejména ve třetím čtvrtletí naopak absolutně nejnižší. Developerské společnosti mají v podstatě vyprodáno a nové projekty teprve čekají na schválení.

Převis poptávky přispívá k dalšímu růstu cen

Podle analýzy společností Central Group, Skanska a Trigema bylo ve třetím čtvrtletí v nabídce pouze 2 750 bytů, což je o 50 % méně než ve stejném období v loňském roce. Díky tomu se dále zvyšovaly prodejní ceny, a to až na 126 409 korun za metr čtvereční.

Z celkově 6100 bytů, které se letos prodaly připadá 1 350 jednotek na třetí čtvrtletí. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci jde o pokles o 1300 bytů – ve druhém čtvrtletí se prodalo 2 650 bytů.

Nejsilnější prodeje zaznamenala Praha, kde prodej za prvních osm měsíců letošního roku překonal o 300 jednotek celkový objem prodaných bytů za rok 2020 (5 800 bytů). Po loňském rekordním roce bude i ten letošní opět historicky nejsilnější.

Developeři už nemají co nabídnout a nové projekty se nedaří povolovat

Letošní třetí čtvrtletí překonalo co do nabídky bytů i první tři měsíce roku 2017, během kterých byla nabídka dosud historicky nejslabší. Tehdy bylo k dispozici 3 450 bytů. Od roku 2018 do roku 2020 bylo v jednotlivých čtvrtletích dlouhodobě k dispozici průměrně 5 050 bytů.

Podle Marcela Sourala, předsedy představenstva investiční skupiny Trigema, je situace na trhu s byty kritická. Nabídka je totiž naprosto nedostatečná. Proto je třeba co nejdříve zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Jako snad jediné východisko ze současné situace vidí Marcel Soural přesun developerské výstavby k realizaci projektů určených pro trh nájemního bydlení.

Ceny nemovitostí zvyšuje i zdražování ve stavebnictví

Ceny bytů nerostou jen z důvodu značného nepoměr mezi poptávkou a nabídkou. Do rostoucího trendu se promítá i nepředvídatelné zdražování stavebních materiálů a prací. Od druhého čtvrtletí vzrostly ceny ve stavebnictví o 7 % a metr čtvereční nového bytu v Praze se na konci letošního září prodával průměrně za 126 409 korun, což je meziroční nárůst o 15 %.

Může Vás zajímat:  Ověřené developerské společnosti

Podle analýzy developerů Central Group, Skanska a Trigema vzrostla průměrná nabídková cena na 137 518 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně jde o cenový nárůst o 6 % a meziročně dokonce o 20 %.

Povolovací proces musí být podstatně rychlejší a jednodušší

Šéf největší tuzemské developerské firmy Central Group Dušan Kunovský je toho názoru, že se nová vláda a Poslanecká sněmovna musí zasadit o rychlé a efektivní povolování nových projektů, jinak se současná situace nezlepší.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář