Nájemní bydlení bude realitou pro stále více domácností

17 června, 2021
0 komentářů

Ceny nemovitostí v posledních letech nerostou jen v Česku, ale v celé Evropě. Mnoho lidí, kteří žijí v hlavních městech si vlastní bydlení nemůže dovolit. V Evropě se podíl domácností žijících v nájmu zvýšil za posledních deset let o 5 %. V nájmu tak žije téměř třetina obyvatel Evropy. Podle údajů poradenské společnosti CBRE tento trend dále poroste.

Dostupnost bydlení snižuje nepoměr růstu cen a mezd

Kromě demografického vývoje společnosti a narůstajícího počtu single domácností je příčinou tohoto vývoje snižující se dostupnost vlastnického bydlení. Ceny nemovitostí rostou totiž mnohem rychleji než reálné mzdy. Od roku 2000 rostly mzdy v Evropě o 0,5 % ročně, zatímco nemovitosti zdražovaly o 3,2 %. Znamená to, že v současnosti jsou mzdy vyšší jen o 9 %, ale ceny domů vzrostly o celých 80 %.

Pro obyvatele Prahy je vlastní bydlení jedním z nejhůře dostupných v Evropě

Na koupi vlastního bydlení v hlavním městě Česka potřebuje průměrná domácnost uspořit 14 čistých ročních platů. Praha tak patří mezi hlavní evropská města s nejméně dostupným bydlením. V hlavním městě Dánska Belgie anebo Estonska je to jen 6 až 7 let

Atraktivní investiční produkt – investice do nájemního bydlení

Nájemní bydlení se stává z důvodu nedávných událostí spojených s pandemií důležitou součástí investičních portfolií jednotlivců i společností. V současnosti tvoří 17 % veškerých investic v Evropě. Jen pro srovnání, před 10 lety byl tento podíl pouze 2 %. Navíc v loňském roce investice do nájemního bydlení vzrostly meziročně o 27 % a dosáhly objemu 47 miliard eur.

Podle Jakuba Štěpána z CBRE dosáhnou investice do nájemního bydlení do roku 2025 v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) téměř 80 miliard eur, což představuje za pět let nárůst o 20 %.

O nájemní bydlení v Česku se zajímají velcí investoři

Investiční produkty v oblasti nájemního bydlení jsou již běžné v zemích jako je Německo, Švýcarsko, Rakousko a v severní Evropě. Naopak Česká republika spolu s Polskem, Velkou Británií, Francií a Španělskem tento druh investičních příležitostí právě objevují.

Může Vás zajímat:  Nájmy v Praze klesají. Je investice do bytu stále výhodná?

V Česku je zatím podíl vlastnického bydlení kolem 70 %. Zbylých 20 % připadá na nájemní a 10 % na družstevní byty. Je to dáno historickou zkušeností, kdy lidé po pádu socialismu v roce 1989 toužili po soukromém vlastnictví. Podobná situace je například i v Portugalsku, kde byl autoritativní režim svržen v roce 1974.

Naopak v zemích s mnohem delší zkušeností s volným trhem a demokracií je tento podíl mnohem nižší.  To je příklad Německa, Rakouska a Švýcarska, kde je podíl vlastnického bydlení pouze 40 %.

Zájem investorů mění trend bytové výstavby

I v tuzemsku se ale situace začíná měnit. Mnoho developerských společností jako například Trigema, Sekyra Group, AFI Europe nebo YIT začíná realizovat projekty zaměřené na výstavbu bytů k pronájmu. Reagují tak na zvyšující se poptávku velkých investorů. Jedná se o relativně nový trend. V minulosti nebyl sektor nájemního bydlení pro developery příliš zajímavý, protože se většina bytů prodala ještě před dokončením.

Výnosy z nájemních nemovitostí jsou v například ve Vídni 3 % a ve Varšavě dokonce 5,25 %, v Berlíně 2,25 % a v Ženevě 1,9 %. Jakub Štěpán z CBRE předpokládá, že se výnosy z nájemních nemovitostí v Česku dostanou na úroveň 4 %.

Zanechat komentář