Nájemní bydlení láká stále více investorů, zaměřují se hlavně na regiony

15 července, 2021
0 komentářů

Ještě relativně nedávno byly doménou realitních fondů hotely, sklady či kanceláře. V současnosti ale investují stále víc do nájemního bydlení. Domácí fondy se zajímají především o investice v regionech, které nabízejí vyšší výnosy a zároveň je zde je trh nájemního bydlení mnohem stabilnější než v hlavním městě.

Trh nájemního bydlení v Praze je volatilní díky bytům na krátkodobý pronájem

Nájemní bydlení v hlavním městě bylo silně ovlivněno spekulativním investováním do bytů určených ke krátkodobému pronájmů typu Airbnb. Pozastavení cestovního ruchu v důsledku pandemie a rozšíření nabídky dlouhodobých nájmů o tento typ bytů způsobil výrazný pokles nájemného.

Nemovitostní fondy investují v lokalitách s nejvyšším zhodnocením

Pro fondy je jedním z hlavních parametrů výnosnost. Fond získá finanční prostředky od investorů a pořizuje za ně nemovitosti, které nabízejí vkladatelům nejvyšší výnosnost. Z tohoto pohledu je situace v Praze nejméně příznivá. Po bydlení je sice stabilní poptávka, ale vysoký podíl spekulativních nemovitostí může nepříznivě ovlivňovat výši ceny nájemného i v budoucnu.

Atraktivní jsou krajská a okresní města

Z tohoto důvodu většina českých nemovitostních fondů investuje v regionech, kde je tento druh rizika minimální. Příkladem je Fond Českého Bydlení Jakuba Kořínka a Československý nemovitostní fond zakladatele Daniela Římala.

Oba zmiňované fondy dlouhodobě investují mimo Prahu v perspektivních krajských a okresních městech jako jsou Plzeň, Hradec Králové, Olomouc, Liberec, České Budějovice nebo Zlín, kam se lidé stěhují za pracovními příležitostmi a dostupnými službami.

Může Vás zajímat:  Ceny stavebních materiálů rychle rostou a zvyšují ceny nemovitostí

Zanechat komentář