Nájmy v Česku porostou prudce nahoru

7 března, 2022
0 komentářů

Cena nájemního bydlení v Česku významně vzroste. Jen vlivem inflace vzrostou ceny o stovky korun, nemluvě pak o navýšení cen kvůli vyšším nákladům na správu, údržbu a také provoz bytů, do kterého se jednoznačně promítne zdražování energií. Situaci navíc nenahrává ani stále vysoký zájem o nájemní bydlení, který pronajímatelům navýšení cen jednoduše umožňuje.

Roli budou hrát smlouvy

Nájemní bydlení v Česku by se mohlo v nejbližších měsících zdražit o stovky, až tisíce korun. Pro stávající nájemníky jsou však stěžejní smlouvy a jejich přesná znění, která rozhodnou o tom, zda, případně o kolik se jejich konkrétní bydlení zdraží.

Většina smluv obsahuje takzvanou inflační doložku, která umožňuje pronajímateli navýšit cenu za pronájem podle míry inflace. Doložka je platná za podmínky, že je uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí.

„Inflace bude jeden z faktorů, který ovlivní ceny nájmů. Její míra v roce 2021 dosáhla 3,8 procenta. Nájemné by tak v některých bytech mohlo vzrůst o tuto hodnotu,“ okomentoval Petr Hána, expert na nemovitostní trh Deloitte.

V roce 2023 ceny skočí ještě výrazněji

Zatímco v letošním roce by se měsíční nájemné mělo zvednout v řádech stokorun, v roce 2024 se podle odhadů může blížit i ke 1400 korunám. V případě průměrného bytu o 65 metrech čtverečních s průměrnou cenou nájmu 247 korun by totiž navýšení o inflaci ve výši 3,8 procenta v praxi pro letošek znamenalo měsíční zdražení o 600 korun. Inflaci ve výši 3,8 procenta jsme ovšem zaznamenali loni, a tu letošní odhadují odborníci až na významných 8,5 procenta. V takovém případě bychom si za rok museli za nájemní bydlení připlatit o 1400 korun více.

„Ti, kteří budou sjednávat nový nájem, zdražení pocítí v podstatě okamžitě. Ti stávající na základě svých smluv. Každopádně si myslím, že dopad na rozpočet pocítí letos opravdu každý, kdo v nájmu bydlí,“ říká Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.

Může Vás zajímat:  Nejoblíbenější způsob, jak bezpečně uložit peníze v době nejistoty jsou nemovitosti. Investiční nemovitost vlastní 6 % Čechů

Zdraží se i poplatky za služby a energie

Kromě navýšení ceny nájemného pak čeká nájemce i další zdražování v oblasti služeb. Zdraží se poplatky za svoz odpadu, úklidové služby, ale navyšovat se budou například i fondy oprav, s ohledem na nárůst cen služeb a materiálů ve stavebnictví.

„Je třeba si uvědomit, že s ohledem na cenu nemovitostí, náklady na správu, údržbu a provoz jsou dnešní ceny s ohledem na návratnost pronájmů podhodnocené a majitelé to budou muset reflektovat. Zejména ti, kteří dají do nájmu bydlení pořízené za ceny roku 2021, si nemohou dovolit netlačit na cenu,“ říká pro SZ Byznys Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.

S nemalým navýšením pak musí lidé počítat i v oblasti záloh na energie, jejichž cena prudce roste. Ty sice nejsou součástí nájemného, ale projeví se v celkových nákladech na bydlení.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář