Náklady na výstavbu developerských projektů stále rostou a zvyšují výsledné ceny nemovitostí

4 listopadu, 2021
0 komentářů

Rychlý růst cen nemovitostí by mohl díky zvyšujícím se úrokovým sazbám zvolnit. Náklady na realizaci staveb ovšem stále rostou. Stavební firmy proto navyšují rozpočty plánovaných projektů až o 20 %, což pro finálního zákazníka znamená vyšší cenu.

Podle průzkumu analytické společnosti CEEC Research provedeném u 35 vybraných developerských firem vzroste cena rezidenčních projektů přibližně o 10 %. Pouze desetina dotázaných společností zatím o zdražení neuvažuje.

Předpokládaný pokles poptávky individuálních investorů cenu nesníží

Rostoucí ceny nemovitostí sice způsobí pokles poptávky, to ale velký vliv na cenu mít nebude. Nabídka volných nemovitostí bude i v budoucnu poměrně omezená a zájem investičních fondů o projekty nájemního bydlení, které jsou považovány za téměř bezrizikové, roste.

Developeři chtějí stavět levněji

Ze zmiňovaného průzkumu CEEC Research vyplývá, že předpokládaný růst cen materiálů zahrnují do svých rozpočtů dvě třetiny stavebních firem. Mnoho z nich se rozhodlo znovu nacenit již připravené projekty. Čtvrtina firem přistoupila ze stejného důvodu k novému nacenění právě probíhajících staveb. Ceny stavebních prací vzrostly totiž až o 19 %.

Petr Palička, šéf realitní divize skupiny Penta zmiňuje, že se jeho firma snaží tento cenový růst pro finálního zákazníka zmírnit použitím alternativních technických postupů. Ne vždy je to ale možné, a tak se zdražování materiálů v ceně nemovitosti stejně projeví. Nejistota ohledně budoucího vývoje cen materiálů zřejmě prodlouží či dokonce zastaví přípravu některých developerských projektů a nabídka bytů se tak sníží.

Developeři se snaží zbavit nerentabilních projektů

Dušan Kunovský, majitel největší developerské firmy v Česku Central Group zmiňuje, že v důsledku nejistoty ohledně cen stavebních materiálů, která ovlivňuje rentabilitu připravovaných projektů, je v současnosti velké množství projektů na prodej. Central Group realizovala v letošním roce tři akvizice v hodnotě 750 milionů korun a další čtyři má v současné době rozjednané.

Může Vás zajímat:  Volné finanční prostředky se globálně investují do nemovitostí. Česko není výjimkou

Investice do nájemního bydlení jsou zajímavou příležitostí

V důsledku rostoucích cen a zvyšujících se sazeb hypoték se část developerů přeorientovává na realizaci projektů nájemního bydlení. Do tohoto segmentu jsou ochotni investovat velcí institucionální investoři.

V blízké budoucnosti se lidé budou muset rozhodnout, zda platit vysoké měsíční splátky hypotéky nebo nižší nájem. Díky tomu se stane nájemní bydlení atraktivnějším. Česká republika se tak přiblíží ostatním západoevropským zemím, kde je mnohem nižší podíl vlastnického bydlení.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář