Navzdory covidu. Zájem o investiční nemovitosti neklesá

10 prosince, 2020
0 komentářů

Investoři stále hledají příležitosti, kam uložit své peníze. Nemovitosti se ukazují jako dlouhodobě bezpečný způsob investice, a změnu v tomto ohledu nepřináší ani současná krize. Naopak nákupu bytu nahrávají levné hypotéky.

Aktuální koronavirová krize dosud příliš neovlivnila ceny bytů. Nejen pro konzervativní investory tedy může trh s nemovitostmi představovat zajímavou příležitost k investici s menší mírou rizika. Na začátku pandemie sice došlo ke krátkému ochlazení zájmu kupců, ale po krátké době se trh znovu stabilizoval. Ceny nemovitostí nadále stabilně stoupají. Vývoj trhu sice nelze bezpečně odhadnout, ale odborníci se shodují, že i v případě určitého krátkodobého výkyvu, který v důsledku pandemie nelze vyloučit, budou investice do nemovitostí v dlouhodobém horizontu ziskové.

Ideální čas k nákupu

Motorem, který pohání zájem investorů o nemovitosti, se staly také levné hypotéky. Úroková sazba se koncem letošního roku na dosah přiblížila dvouprocentní hranici. Analytici navíc neztrácejí optimismus, úrokové sazby by podle jejich odhadů měly klesat i nadále. Dalším příjemným faktorem, který letos nahrává kupujícím, je zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti od 31. března 2020. V případě bytu za pět milionů korun to znamená úsporu 200 tisíc korun.

Nájmy až na výjimky neklesají

Koronavirová krize udělala čáru přes rozpočet investorům, kteří si pořídili byt v centru Prahy pro krátkodobé pronájmy turistům. Kvůli omezenému turismu tyto byty většinou zejí prázdnotou, nebo jsou pronajímány za zlomek ceny dlouhodobějším nájemníkům. Jinak ovšem nemovitosti zůstávají výhodnou volbou i z hlediska příjmů získávaných z pronájmu. Výše nájmů se totiž vlivem aktuální situace výrazně nezměnily. Snad jedinou změnou, se kterou by investoři měli počítat, je vyšší riziko, že nájemník přestane splácet kvůli ztrátě zaměstnání nebo jiným finančním problémům.

Praha stále vede, ale…

Mezi dlouhodobě nejatraktivnější patří investice do nemovitostí v Praze. Investoři ovšem musí počítat s vysokými cenami nemovitostí, a to i v poměru k nejvyšším nájmům. Navzdory vyšší nabídce totiž v metropoli přetrvává obrovská poptávka, která žene ceny bytů nahoru. Mnohdy proto stojí za zvážení také pořízení investiční nemovitosti v některém z krajských měst České republiky.

Může Vás zajímat:  Aby se investiční byt opravdu vyplatil, je třeba ho umět výhodně pronajmout

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář