Nedostatečná výstavba může způsobit růst cen bytů i nájmů

10 února, 2021
0 komentářů

Český statistický úřad zveřejnil data, podle kterých stavební produkce v září roku 2020 meziročně klesla o více než 8 %. Ve srovnání s předešlým rokem byl objem zahájené výstavby o 30 % nižší a o 29 % méně bytů bylo dokončeno a uvedeno na trh. Podle některých odborníků se ekonomická situace může dále zhoršovat. Ceny nemovitostí porostou a zájem o ně nebude tak velký jak doposud.

Nižší objem zahájené výstavby má na svědomí nedostatek pracovníků ve stavebnictví

Příčinou nižšího objemu zahájené výstavby byla, jak jinak, pandemie. Stavebnictví začala v září opět výrazněji ovlivňovat epidemie koronaviru – vyšší nemocnost, karanténa, nedostatek zahraničních pracovníků a omezení činnosti stavebních úřadů.

Z důvodu znovuzavedení nouzového stavu a nedostatku pracovní síly pozastavily stavební firmy a developeři mnoho projektů a některé museli dokonce zrušit.

Omezení výstavby zvýší poptávku i ceny nemovitostí – kupovat budou většinou investoři

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy lze očekávat, že zpomalení stavební činnosti v oblasti bytové výstavby se projeví dalším omezením nabídky nového bydlení na trhu. To pravděpodobně povede k růstu cen nemovitostí a nájmů.

Poptávka po nemovitostech může z důvodu ekonomického propadu klesnout víc, než se obecně očekává. Část lidí, kteří o koupi vlastního bydlení uvažovali, se pravděpodobně v této nejisté době nebude chtít na desítky let zadlužit. Rozhodujícím momentem bude ukončení vládních opatření na podporu ekonomiky.

Prodávat se budou hlavně byty o rozloze 2+kk a menší. Kupují je investoři, které ekonomická krize tolik nepostihla.

Nový stavební zákon – naděje na zrychlení bytové výstavby

Částečně by měl situaci nedostatečné výstavby vyřešit právě připravovaný stavební zákon. Ten má zrychlit proces udělování stavebních povolení a zmírnit administrativní zátěž nutnou k zahájení stavebního řízení. Získání stavebního povolení by v případě menšího projektu mohlo trvat do jednoho roku. To by celou situaci ohledně bytové výstavby značně usnadnilo, protože v současné době se na stavební povolení čeká roky.

Může Vás zajímat:  Proč i přes krizi ceny nemovitostí neklesají?

zdroj: hypoindex.cz

Zanechat komentář