Nedostatek bytů v Česku dál zvyšuje ceny nemovitostí

2 září, 2021
0 komentářů

Lidé se v současnosti snaží ochránit své úspory před inflací. Pro většinu z nich je nejpřijatelnější a nejbezpečnější investice do nemovitostí. Těch je ale nedostatek, a tak nyní roste zájem i o starší byty k rekonstrukci.

Novostaveb i starších bytů je letos v nabídce mnohem méně

Podle statistiky developerů Central Group, Skanska Reality a Trigema bylo v Praze v loňském roce v nabídce 4 750 nových bytů. Letos je to o 500 méně, což představuje propad o 11,5 %. Ještě zajímavější je srovnání s rokem 2019, kdy bylo v hlavním městě k dispozici 5 400 nových bytů.

Pokud jde o starší byty, těch bylo v loňském roce k dispozici v Praze 4 857, ovšem koncem letošního března jen 3564. Jde o nejnižší počet za posledních pět let. Jen pro srovnání, v roce 2019 si mohli zájemci vybírat z 6 600 a rok před tím dokonce ze 7 500 bytů.

V regionech je trend velice podobný. Letos je mimo Prahu k dispozici 5 183 bytů. V loňském roce bylo v nabídce přes 7 000 nových bytů.

V prvním pololetí rostly ceny bytů nejrychleji za posledních 10 let

Z analýzy Hypoteční banky vyplývá, že letos byl růst cen v prvním čtvrtletí nejvyšší za posledních deset let. V následujícím půlroce by se měl tento trend podle expertů udržet. Přispívají k tomu také stále ještě relativně nízké úrokové míry hypoték.

Podle odhadů ČNB jsou ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách s velkým podílem investičních bytů nadhodnoceny až o 25 %. Meziročně nejvíce podražily pozemky (+16 %), byty (+15 %) a rodinné domy (+10 %).

Roste zájem o starší byty, které majitelé rozšiřují o nové obytné prostory

Zajímavé je také srovnání ceny za metr čtvereční u nových a starších bytů. V současné době činí tento rozdíl průměrně 8 000 korun, kdežto loni v zimě to bylo téměř 17 000 korun.

Může Vás zajímat:  Rezidenční trh v době pandemie: Česko vs. zahraničí

Starší byty se cenou začínají vyrovnávat novým bytům. Důvodem je nedostatečná nabídka bytů v novostavbách. Lidé jsou tak nuceni slevit ze svých nároků a poohlédnout se po starší nemovitosti, kterou budou muset rekonstruovat.

Pro část lidí se tak jedná pravděpodobně o jedinou možnost, jak si zajistit vlastní bydlení. Realizují se půdní vestavby a například garáže se přestavují na obytné prostory.

V loňském roce požádali lidé u stavebních spořitelen o 20 000 úvěrů na rekonstrukci bydlení. Průměrná výše úvěru přesáhla 400 000 korun.

Ceny nových bytů v regionech vzrostly o pětinu

Jedním z důvodů, proč se zvyšuje zájem o starší byty je i fakt, že část lidí není ochotná či schopná vysoké ceny za nové bydlení zaplatit a raději sleví ze svých nároků a pořídí si starší byt. Mimo Prahu se ceny nových bytů zvýšily meziročně o 20 % na 75 341 korun za metr čtvereční. Ještě v minulém roce byla cena 62 299 korun.

Nejvyšší ceny zaznamenala jižní Morava. V Brně dosáhla cena čtverečního metru 90 000 korun (rok před tím byla cena 68 000). Nejlevněji bydlení lze pořídit na Vysočině, a to za přibližně 47 000 korun za metr čtvereční.

Také v regionech je letos starších bytů v nabídce méně

Nabízené množství starších bytů v regionech pokleslo o třetinu. V loňském roce bylo k dispozici 11 688 jednotek, letos už jen 7 797. Cena starších bytů meziročně vzrostla o 16 % na 45 752 korun za metr čtvereční. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Brně, naopak nejlevnější v Ústeckém kraji, kde stojí metr čtvereční jen 23 000 korun.

zdroj: trigema.cz

Zanechat komentář