Nedostupné bydlení tlačí Čechy mimo města. Vyplatí se?

10 srpna, 2022
0 komentářů

Nedostupnost vlastnického bydlení v Česku podněcuje zájemce hledat nemovitosti mimo velká města, kde jsou byty i domy levnější. Ne každý ale kromě ceny zohledňuje i další faktory, mezi které patří nejen delší dojíždění.

Pokud jde o ceny bytů, rozdíl mezi širším centrem Prahy a příměstskou oblastí například Říčan či Benešova, je 30 až 40 procent. Je ale potřeba připočítat horší mobilitu v rámci veřejné dopravy, vyšší náklady na dopravu i opotřebení auta. Nemluvě pak o čase, který na cestách strávíme. Pokud jde o fixní náklady, pražští si připlatí za bydlení v průměru o 11 tisíc korun, mimopražští ale zase vydají až o 9 tisíc více na cestování a s ním spojené náklady. Dvoutisícový rozdíl je tak ve finále téměř zanedbatelný a kupující by se měli spíše zamyslet nad svými osobními preferencemi a životním stylem.

Chytrým řešením pro milovníky života ve městě pak mohou být nízkonákladové a pasivní domy, které pomáhají šetřit v podstatě po celou dobu své životnosti. S pomocí moderních technologií a při smysluplném využití různých materiálů lze u těchto staveb dosáhnout až 85procentní úspory nákladů na vytápění oproti běžným domům.

Zdroj: crestcom.cz

Může Vás zajímat:  Ceny ve stavebnictví i realitách stále rostou

Zanechat komentář