Nejoblíbenější způsob, jak bezpečně uložit peníze v době nejistoty jsou nemovitosti. Investiční nemovitost vlastní 6 % Čechů

21 června, 2021
0 komentářů

Díky omezené možnosti spotřeby v době pandemie vzrostly podle ČSÚ úspory v domácností v Česku za loňský rok o 18 %. Třetina obyvatel Česka vlastní majetek o hodnotě 1 až 5 milionů korun. Byt nebo dům vlastní dvě třetiny obyvatel, z toho jde ve 20 % o investiční nemovitost.

Vlastní bydlení mají většinou lidé vyššího věku a s vyšším vzděláním. Kromě toho mívají většinou vyšší platy, než mladí lidé na začátku kariéry.

Rekreační nemovitosti jsou znovu oblíbené

Pandemie změnila nároky na bydlení a v době omezeného cestování začali lidé více oceňovat dovolenou v tuzemsku. Výrazně se tak zvýšil zájem o rekreační nemovitosti. Aktuálně je vlastní 8 % Čechů.

Výhodou rekreačních nemovitostí je, že je majitelé mohou používat jak pro svoji potřebu, tak ji v době dovolených například pronajmout. Získají tak do rodinného rozpočtu peníze navíc.

O investování do nemovitostí se zajímá stále více lidí

Nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje a možnost vyšší inflace přiměly lidi, aby přemýšleli, jak bezpečně uložit své peníze. Nemovitosti vždy byly výborným uchovatelem hodnoty v době krize. Navíc historicky nízké úrokové míry, zrušení 4% daně z nabytí nemovitostí a možnost půjčit si až 90 % ceny nemovitosti u banky vzbudily vysoký zájem o investiční nemovitosti. Podle údajů společnosti EMA data vlastní investiční nemovitost 6 % Čechů.

V případě investiční nemovitosti na hypotéku současná cena nájemného jen těžko pokryje měsíční splátky

Najít výhodnou investiční nemovitost není v dnešní situaci jednoduché. Tento problém je dobře vidět zvlášť v Praze. Zdejší nemovitosti jsou podle odhadů odborníků nadhodnocené o 25 %. Navíc díky chybějícím zahraničním návštěvníkům se velká část bytů určená k pronájmu turistům dostala na trh dlouhodobých nájmů, což zvýšilo nabídku a snížilo cenu nájmů. Příjmy z pronájmu tak již nemusí pokrýt náklady na měsíční splátky hypotéky a výnosnost investice je znatelně nižší.

Může Vás zajímat:  Ceny bytů v EU neustále rostou. Česko bylo ve třetím čtvrtletí roku 2020 na pátém místě

Výhodné investiční byty je třeba hledat v regionech

Nejnižší cenu za metr čtvereční bytu lze najít v Ústeckém kraji – 26 866 korun. Celorepublikový průměr je více než dvakrát vyšší, a to 57 075 korun.

Ústecký kraj se možná na první pohled nezdá jako ideální místo na investici, v budoucnu ale tento region čekají změny k lepšímu. Připravuje se zde komplexní revitalizace zastavěných oblastí a zelených ploch, což v budoucnu povede ke zhodnocení místních nemovitostí. Dokládá to i meziroční zvýšení cen o 26,5 %.

zdroj: crestcom.cz, tisková zpráva společnosti LUSQ

Zanechat komentář