Největšímu developerovi v Česku se loni dařilo. Zisk Central Group byl téměř miliarda korun

10 září, 2021
0 komentářů

Developeři využívají trend rostoucích cen nemovitostí, které se i přes stále nejistou ekonomickou situaci zvyšují. Největší tuzemský developer Central Group, jehož jediným majitelem je Dušan Kunovský, vydělal za minulý rok po zdanění přes 900 milionů korun.

Zisk společnosti byl sice v porovnání s rokem 2019 o téměř 61 milionů nižší, ovšem vzhledem k situaci ohledně pandemie koronaviru ho lze i tak považovat za nadprůměrný. Podle vedoucího analytika společnosti Ondřeje Šťastného k tomu přispěly prodeje především v druhé polovině roku.

Zisk investuje Central Group do pozemků a cenných papírů

Vydělané finanční prostředky investoval Dušan Kunovský zejména do pozemků a projektů v Praze. Příkladem je nedávná akvizice pozemků v Hloubětíně, na Žižkově a Vysočanech za třičtvrtě miliardy korun.

Kromě toho investuje majitel společnosti také do cenných papírů. Letos na jaře realizoval nákup směnek Penta Funding, která financuje skupinu Penta Investments majitelů Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka.

Kromě investic spojí skupiny Central Group a Penta i společný projekt

Ve srovnání s Central Group se Skupině Penta Investments v loňském roce dařilo méně. Kumulativní tržby firem skupiny vzrostly o 5 miliard korun na 181 miliard, ale zisk společnosti klesl o 48 % na 3,5 miliardy korun.

Ziskové byly především firmy Penta Real Estate, Fortuna a lékárny Dr. Max. Ve ztrátě naopak skončilo Aero Vodochody, Slovalco, pojišťovna Dôvera a síť retailových prodejen Empik v Polsku.

Ve skupině Penta se v současné době mění vlastnická a majetková struktura. Jaroslava Haščáka z důvodů obvinění z korupce na Slovensku ve vlastnické struktuře nahradí svěřenecké fondy za kterými stojí jeho manželka a dva zatím neplnoletí synové.

Společnosti Penta a Central Group budou spolupracovat na projektu v pražských Letňanech, kde se chystají na 28 hektarech mezi ulicemi Tupolevova a Kbelská postavit 3 400 bytů.

Může Vás zajímat:  Přehřívá se realitní trh?

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář