Nejvyhledávanější byt v Česku? Rozlišujte Prahu a ostatní regiony

16 března, 2021
0 komentářů

Minulý rok zažil realitní trh obrat, který nikdo během koronavirové krize nečekal. Předpokládal se útlum, přišel pravý opak. Lidé nabízí své nemovitosti k prodeji, druzí je ve velkém vykupují a poptávka už několik měsíců převyšuje nabídku. Jak vypadá ideál?

Za bydlení v Praze je třeba si připlatit

Nejdůležitějším faktorem, podle kterého se o koupi nemovitosti rozhoduje většina zájemců, je cena. Záleží na podmínkách hypotéky, ochotě zadlužit se a vlastních úsporách nebo podpoře rodiny. V Česku se průměrná cena za 3 + 1 pohybuje kolem 4,8 milionu korun. To při podmínkách, které nastavila ČNB, znamená, že je nutné mít našetřeno bezmála milion, aby žadatel o hypotéku na úvěr dosáhl. V Praze je tato částka o mnoho vyšší a liší se na městské části. Dlouhodobě je nejvyhledávanější Praha 4, novostavba nebo byt ve velmi dobrém stavu a osobní vlastnictví.

Ideální byt existuje, ale vždy je třeba kompromisu

Mezi nejčastěji vyhledávanými byty lze vypozorovat několik parametrů, které zájemci preferují. Třípokojová dispozice byla zmiňovaná již výše a prolíná se celou Českou republikou. Stejně tak osobní vlastnictví. Většině lidí stačí užitná plocha kolem 70 metrů čtverečních. Žádané jsou cihlové stavby a nemovitosti v dobrém stavu a rovnou k nastěhování, aby odpadla starost s rekonstrukcí.

V rámci bytového domu se projevuje zvýšený zájem o byty od druhého patra výš. Po přízemních bytech a jednotkách ve zvýšených patrech není velká poptávka. Zájemci v souvislosti s tím zmiňují hlavně bezpečí. Na druhou stranu byt v přízemí bývá levnější o deset procent, jednotka v nejvyšším patře ušetří pět procent. Mezi méně podstatné požadavky patří blízkost autobusové zastávky a dobré spojení do centra města. Maximální cena, kterou jsou zájemci za nemovitost podle uvedených parametrů zaplatit, se různí podle měst a krajů. Pro Prahu atakuje osmimilionovou hranici, v Brně šest milionů a ve zbytku republiky jen málokdy přesahuje pět milionů.

Může Vás zajímat:  I přes nepříznivou ekonomickou situaci způsobenou koronavirem zájem lidí o vlastní bydlení roste

Výtah je velké lákadlo

Ve starších bytových domech zpravidla chybí výtah. Byty mohou být zrekonstruované i cenově dostupné, pro spoustu kupujících je absence výtahu ale velkou překážkou. S malými dětmi, ve stáří nebo při zdravotních komplikacích může bydlení ve čtvrtém patře, kam vede cesta jen po schodech, znepříjemnit život. Je-li součástí domu, cena nemovitosti se většinou zvýší o několik stovek tisíc. Stejný efekt má balkon, terasa, dostupnost přírody a možnost parkování v garážích nebo stání u domu.

Každý má ohledně bydlení jiné preference a během života se několikrát změní, jednou kvůli práci, jindy kvůli rodině a dětem.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář