Některé novostavby v Praze podraží. Známe důvod!

29 března, 2015
0 komentářů

Podle závěrů developerských firem se některé pražské byty zdraží. Na vině budou pražské stavební předpisy (PSP). Bytová výstavba bude zpomalena, za což může také nový zákon o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Vychází to ze závěrů Studie developerských společností Q1/2015, která byla zpracovaná společnostmi CEEC Research a KPMG ČR.Pražské stavební předpisy neplatí a má to své následky. Osm z deseti developerských společností tvrdí, že neplatnost bude mít negativní vliv na bytovou výstavbu a značně zpomalí jejich projekty. „Zmatky kolem PSP vytváří nejistotu ohledně plánování projektů. Nově připravované projekty může taková nejasnost výrazně zbrzdit," tvrdí generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Obdobný názor má také předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Ve stejném duchu hovoří i ředitel a jednatel YIT Stavo Vladimír Dvořák, který říká: „Neplatnost pražských stavebních předpisů se v každém případě projeví negativně na rozvoji developerského trhu.

Zpoždění některých projektů

Podle závěrů developerů by navíc tyto změny mohly mít negativní dopad na zdražení cen bytů. Generální ředitel společnosti Karlín Group Jan Ludvík prohlásil: „Jednoznačně dojde ke zpoždění některých projektů a tím pádem k jejich prodražení kvůli financování a nutnosti jejich úpravy. Většinou se totiž rozdíl mezi předpisy týká už hmotového řešení projektů, takže se změnou předpisů ze dne na den vracejí více či méně na začátek. V konečném důsledku se to promítne ve vyšší ceně bytů.“ Stejný názor má Václav Černý ze společnosti Passerinvest Group, podle kterého developeři přijdou o miliony korun. „Budou totiž muset opět upravovat dokumentace ke svým projektům.“ Náklady na stavbu se zvýší i podle generálního ředitele Metrostav Development Jiřího Procházky.

Může Vás zajímat:  Praha - KOTI Green Motol hlásí hotové čtyři hrubé stavby

Cesta do záhuby

Podle předsedy představenstva Marcela Sourala mohou nynější zákony platit v Praze klidně i dva roky. „Problém je v tom, že pražské stavební úřady jsou zvyklé povolovat stavby podle speciální vyhlášky pro Prahu, a ta teď neplatí. Jenže platné celorepublikové předpisy neumí povolovat stavby v záplavovém území, v památkové zóně, neznají posuzování dopravy v klidu v lokalitách obsluhovaných metrem a další. V kombinaci s přijatou novelou zákona o EIA a oddalováním projednání novely stavebního zákona, to může být smrtící koktejl pro pokračování investiční výstavby v Praze," dodal Soural.

Pražské stavební předpisy, které tvoří základ stavebního zákona, byly kvůli některým nejasnostem letos v lednu zrušeny ministerstvem pro místní rozvoj. Pražský magistrát sice začal pracovat na dvou novelách, ale také ty bude muset notifikovat Evropská komise.zdroj

Zanechat komentář