Nemovitosti zdraží kvůli drahému materiálu až o 19 procent

26 ledna, 2022
0 komentářů

Rostoucí ceny stavebního materiálu, ale i nedostatek pracovníků v oblasti stavebnictví již brzy vyvolají další navyšování cen nemovitostí, a to až o 19 procent, jak avizuje studie developerských společností CEEC Research.

Zdražilo dřevo, ocel, plasty i izolanty

Největší navýšení cen v uplynulých týdnech zaznamenali kupující zejména u oceli, dřeva, plastů a izolačních materiálů, kde se nárůst pohyboval běžně nad 15 procenty. Částečně ale vzrostly ceny i u obkladů, dlažeb, dveří či oken, která zdražila zhruba o 10 procent.

Jak ceny materiálu ovlivnily trh s nemovitostmi

Situace se již nyní mnohde promítla do finálních cen nemovitostí, případně ovlivnila řadu stavitelů v průběhu stavby. Zhruba třináct procent developerů stavby odložilo či dočasně pozastavilo, jiní snižují standard.

„Dodavatelé se budou jistit větší přirážkou k nabídkovým cenám a lze předpokládat, že budou šetřit i na úkor kvality,“ předpokládá Pavel Malyshev, jednatel společnosti PRECO GROUP s.r.o.

Chybí i pracovní síla

Dalším faktorem, který zapříčinil zdražení nemovitostí, je pak i nedostatek pracovníků v oblasti stavebnictví, a to zejména těch řadových – stavebních dělníků. Ti, kteří zůstali, pak požadují vyšší mzdy, což se znovu odráží na cenách realit.

„Již před covidem rostla rapidně cena lidské práce z důvodu nedostatku pracovníků ve stavebnictví a chybějících pobídek levnější pracovní síle ze zahraničí. Bohužel v dnešní době se to navíc potkalo s prudkým zdražováním cen materiálů a výrobků způsobeným zpřetrháním dodavatelských řetězců díky opakovaným lockdownům,“ uvedl ředitel společnosti Karlín Group Management a.s. Jan Ludvík.

Zdroj: novinky.cz

 

Může Vás zajímat:  Jak ovlivnila pandemie ceny nemovitostí v Brně

Zanechat komentář