Nové Město - Magistrát doporučil Praze 1 neprodávat dům č.39 na Václavském náměstí

3 února, 2014
0 komentářů

clanok-2

V loňském roce rozhodla městská část Praha 1 o prodeji bytového domu č.39 na Václavském náměstí (Nové Město). Jedná se o unikátní historickou památku, ve které v minulosti bydlel například Waldemar Matuška a další členové divadla Semafor. Prodejní cena byla stanovena na 153 milionů korun. 23.1. však zastupitelé hlavního města Prahy doporučili Praze 1, aby tento objekt neprodávala.

Proč se tak magistrát rozhodl? Podle internetového serveru Denik.cz byly důvodem jak podezřele nízká cena tak údajné zákulisní hry. Praha 1 se rozhodla pro prodej domu loni v září a nabídla jej ke koupi družstvu nájemníků. Předkupní právo na koupi nemovitosti měl však podle tehdy platných zákonů spolumajitel objektu, který vlastní asi osminu domu. Opozice na Praze 1 tak tvrdí, že zastupitelstvo městské části tímto krokem de facto schválilo prodej nemovitosti právě této firmě.

Podezřelý kupující

Společnost, která nemovitost spoluvlastní, s koupí souhlasila a smlouva se měla podepsat do konce roku 2013. Zastupitelstvo městské části Praha 1 se vším souhlasilo, proti se však postavila rada hlavního města a návrh na zrušení prodeje podal také starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Později se na odpor postavili také pražští zastupitelé, kteří s prodejem sice nesouhlasili již v prosinci, jejich názorem však nebyla Praha 1 vázána. 23.1. proběhla diskuze obyvatelů domu, kteří vyjádřili podezření, že za společností, která se chystá objekt zakoupit, stojí podnikatel Ivo Rittig.

Problém s cenou

Magistrát hlavního města Prahy má také problémy s cenou nemovitosti. Podle posudků, které nechala zpracovat Praha 1, má nemovitost údajně hodnotu 160 milionů korun. Hlavní město si však nechalo udělat oponentní posudek, který stanovil hodnotu objektu téměř na dvojnásobek, tedy zhruba 300 milionů korun. Radní Jan Vašíček navíc uvedl, že Praha 1 dostatečně nezdůvodnila, proč by se měl dům vlastně prodávat.

Může Vás zajímat:  ZipRealty report 1H/2020: Dopady krize způsobené pandemií COVID-19 na trh s nemovitostmi a rezidenčními developerskými projekty v Česku se zaměřením na Prahu

Václavské náměstí 39

Zmiňovaná nemovitost se nachází na Václavském náměstí a nese číslo popisné 39. Objekt byl postaven v roce 1906 a dodnes slouží zejména k bydlení. Celkem je zde k dispozici 40 bytů. Do druhé světové války patřil objekt židovským majitelům. Těm byl během nacistické okupace zabaven, později vrácen, hned po roce 1948 byl však znárodněn a získal jej stát. Dům obývala řada známých osobností včetně Waldemara Matušky. V roce 1969 se v jeho průchodu upálil osmnáctiletý student Jan Zajíc.Zanechat komentář