Novela stavebního zákona – stav v prosinci 2020

5 prosince, 2020
0 komentářů

Achillova pata českých zákonů a jeden z největších přešlapů, na kterém usilovně pracuje už několik vlád za sebou. Bohužel bez úspěchu a s tristními výsledky. Stavební zákon byl už šestadvacetkrát novelizován a stále je jeho pojetí a užití v praxi nejednoznačné a kostrbaté. Důkazem je průměrná doba vyřízení podkladů pro bytovou výstavbu kolem pěti let. U dálnic lhůta přesahuje desetiletou hranici. Řidiči by tak na pár nuzných kilometrů svižné jízdy u Příbrami a neelegantní obchvat Dubence měli být náležitě pyšní.

Právě na dodržování lhůt jsou zaměřeny poslední změny stavebního zákona. Klára Dostálová (ANO) prosadila balíček opatření, který cílí přímo proti nečinnosti úřadů a zodpovědných orgánů. Je to jeden ze způsobů, jak se dostat z chvostu žebříčku o plynulosti schvalování a rychlosti výstavby. Aktuálně nám patří 157. místo. Změny vítá většina měst i obcí, které mohou rychleji a bez větších potíží a prodlev schvalovat územní plány. Za stavu, kdy se rozhodná doba blížila pěti letům, je pro ně těžké udržovat horentní částky na projekty v rozpočtu a zároveň nemít jistotu kladného vyřízení.

Poslední úprava stavebního zákona má za cíl zjednodušit úřednické „kolečko“. Většina úřadů, včetně obecních a speciálních poboček, přejde pod ochranná křídla státu. Poslanecká sněmovna se v názoru na jejich vyjmutí ze správy obcí názorově rozdělila, ale původní záměr nakonec prošel. I za cenu toho, že to bude finančně i logisticky velice náročné. Platnost zamýšlených změn se plánuje na rok 2023. Vládní činitelé projednali všech 4500 připomínek od správních orgánů, památkářů, architektů, úředníků i ekologů a projektantů. Všechny paralyzuje strach ze zjednodušení cesty pro developerské projekty, které dostávají v rámci České republiky i Evropy zelenou stále častěji.

Momentálně se úpravám zákonů nevěnuje velká pozornost a vše se zaměřuje na úporný boj s pandemií. Na jedné straně stojí ve spěchu schválené zadlužení země, na druhé jeden z volebních slibů hnutí ANO. Na to upozorňuje i prezident Miloš Zeman a ke všem pozměňovacím návrhům se prozatím vyjadřuje s podporou.

Může Vás zajímat:  Úrokové míry hypoték čeká stagnace. Levnější už nebudou

Změn se nechystá mnoho, ale všechny jsou zásadní a cílí na plynulejší vyřízení. Tou nejdiskutovanější je výše zmiňovaná integrace dotčených orgánů. Česká republika a systém samosprávy se dlouhodobě potýká s problémy s komunikací mezi jednotlivými články. Těžko říct, jestli stavební zákon je ten pravý „pokusný králík“, na kterém by se úpravy a politické vůle měly projevit. Hnutí ANO mluví i o jasně daných a vymezených lhůtách, opatření proti nečinnosti a apelačnímu principu. Ten by měl zabránit opakovanému vracení případů původním orgánům k dalšímu projednání. V současnosti je to běžná praxe, která prodlužuje vyřizování stavební agendy o mnoho měsíců a u větších projektů i o několik let. Na jednu stranu je tato změna vítaná, na druhou stranu ale může velice rychle dojít k přetížení orgánů, úřadů a soudů vyšší instance.

Je třeba podrbat za uchem za snahu, kterou současná vláda neuložila k ledu, ale všechny navrhované změny se jeví jinak v hlavě, jinak na papíře a jinak v praxi. To ukáže až čas. Je to bezesporu krok dopředu, ale nepředpokládá se, že to bude konečný a ideální stav, který by zákonodárce nezaměstnal i v dalším období.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář