Nový směr bezpečné investice do nemovitosti. Ubytovací jednotky - legislativa, financování a nové projekty

25 dubna, 2022
0 komentářů

Vývoj událostí posledních dvou let způsobuje v globální společnosti poměrně velké změny, které se týkají mimo jiné také trhu nemovitostí. Význam nemovitostí jako investice se ještě zvýšil a jedním z trendů, které tyto změny přinesly a které nabízejí v porovnání s ostatními možnostmi zajímavé investiční příležitosti, jsou tzv. ubytovací jednotky.

Definice ubytovací jednotky

Ubytovací jednotky (můžeme se setkat také s označením apartmány nebo studia) jsou nemovitosti typu bytu, které z nějakého důvodu nemohou být zkolaudovány jako bytová jednotka. Oproti bytové jednotce jsou na ně kladeny nižší nároky z hlediska oslunění nebo minimální rozlohy. Nejčastěji se jedná o malometrážní jednotky s dispozicí 1+kk nebo 2+kk, které standard minimální podlahové plochy nesplňují, nicméně jsou vhodné pro krátkodobý i dlouhodobý pronájem.

Zajímavá možnost investice s výhodným výnosem

Největší výhodou ubytovacích jednotek je jejich nižší pořizovací cena, která je dána právě jejich statusem v Katastru nemovitostí a také malou rozlohou. Vzhledem k tomu, že kupní cena jednotky je odvozena od ceny za 1 m2, ubytovací jednotku 1+kk o 16 m2 je možné koupit za výrazně nižší cenu než průměrný byt 1+kk na trhu s běžnou rozlohou například kolem 25 m2.

Výše pronájmu u těchto dvou jednotek bude ale v podstatě stejná a byt 1+kk se na trhu pronajme vždy za podobnou cenu (samozřejmě v závislosti na lokalitě). Výsledný roční výnos je tak u ubytovací jednotky výrazně vyšší. Může být reálně kolem 6-7 % ročně.

Malá rozloha jednotky je kompenzována společným vybavením v domě

Nevýhodou se může zdát ona velmi malá rozloha jednotek, ta je ale většinou kompenzována společným vybavením pro rezidenty přímo v domě. Ten bývá vybaven prádelnou, klubovnou, fitness nebo recepcí a úložné prostory, které by dlouhodobému nájemníkovi jinak mohly chybět, rozšiřují sklepy a sklady náležící jednotlivým majitelům. Bydlení je tak vhodné i na dlouhodobý pronájem ve vysokém standardu s veškerým potřebným vybavením.

Může Vás zajímat:  Zrušení superhrubé mzdy zvýší zdanění pronajímatelů a může způsobit růst nájmů

Specifika pronájmu ubytovací jednotky

V Katastru nemovitostí jsou ubytovací jednotky zapsány jako „jiný nebytový prostor“, bytu ale odpovídají uspořádáním i vybavením. Jsou proto dle aktuálně platné legislativy vhodné pro pronájem k bydlení a lze v nich mít nahlášeno i trvalé bydliště. Pro nájemníka tedy takový pronájem žádná praktická negativa nemá.

Příklady projektů

Vzhledem ke zvýšené poptávce výhodných příležitostí k investici se v současnosti na trhu objevují zajímavé projekty, které ubytovací jednotky ke koupi nabízejí. Můžeme uvést například projekt Depo Grébovka, který nabízí dispozice 1+kk od 15 m2 v atraktivní lokalitě pražských Vinohrad. Rezidentům je k dispozici recepce, nonstop fitness, soukromé parkoviště před domem a sdílené pobytové střechy s výhledem do okolí.

Projekt s názvem „vbloku“ na Praze 5 – Malvazinkách a je založen na podobném principu, navíc nabízí například zahradu s grilem a komunitní zahrádku.

Pod Žvahovem 50 je pak menší rezidenční dům umístěný do prostředí vilové čtvrti u přírodní rezervace Prokopské údolí obsahuje jednotky 1+0 a 1+kk od 14,8 m2 doplněné o společné vybavené ve formě prádelny, zahrady a sklepních kójí.

V tomto trendu pokračuje i PSN na Chodově, kde nabízí v projektu Skyline Chodov celkem 227 jednotek o dispozicích 1+kk a 2+kk s typickou plochou od 22,6m2 do 48,7m2. Dokoupením kanceláře klient může snadno oddělit osobní a pracovní prostor.

Jako příklad výhodné investice v blízkosti lesa a Proseckých skal se nově nabízí možnost koupě ubytovacích jednotek v projektu Prosecká Vyhlídka. Nemovitostní a investiční fond VERTEX FUND nabízí 44 jednotek s výměrou v průměru o 19 m2, ale i větší. V absolutní ceně se tak dostáváme na mimořádně zajímavou cenovou hladinu dvoumilionové investice s 5-6% výnosem. Středního investora by mohly zajímat i komerční prostory s budoucím záměrem poskytování služeb mimo jiné i rezidentům Prosecké Vyhlídky. Osvědčená dostupnost na 700 m vzdálené metro a možnost parkování ve vnitrobloku poskytne maximální pohodlí nejen pro mimopražského zaměstnance či studenta. Projekt s výhledem na vinici v komorním projektu v klidné části Starý Prosek lze financovat hypotékou, kterou pro všechny výše zmíněné developery zprostředkuje v maximálně krátké době společnost HYPOASISTENT s.r.o. VERTEX FUND připravuje i další podobné projekty ve vztahu k hlavní strategii dodržení ESG hodnot – Ergonomie, Sustainability (udržitelnost) a Governance.

Může Vás zajímat:  Nájemní bydlení bude realitou pro stále více domácností

„Udržitelnost ve firmách nabývá zcela nového rozměru, už to není tolik o tom vypracovat si ESG strategii, vyhodnotit rizika a příležitosti v developmentu, ale je to o změnách byznysmodelu a celkové strategii firmy ve vztahu k měnícímu se okolí, prioritám a segmentu kupujícího.

Součástí naší VERTEX FUND ESG policy je důkladný screening, kde do detailu analyzujeme konkurenční výhody nebo naopak rizika projektu ve vztahu k ESG, stanovujeme možné KPI, které budeme chtít v čase měřit, a vliv ESG na valuaci a možné zhodnocení budoucího kupujícího. Aktuálně hledáme i rekreační možnosti akvizice pro následný re-development. Rozšiřujeme aktivity na celé Čechy a diverzifikujeme riziko investic do jednoho velkého projektu s omezením ideálně pod 50 jednotek,‘‘ říká spoluzakladatelka fondu s 15letou zkušeností v developmentu Ing. Karin Tochtarová.

Zanechat komentář