Nový stavební zákon má výrazně zkrátit dobu k získání stavebního povolení

3 února, 2021
0 komentářů

Nový stavební zákon má výrazně zkrátit dobu k získání stavebního povolení. Optimistická očekávání se ale nemusí naplnit

Povolení na stavbu bytového domu získá developer v Česku v průměru za pět let. V případě stavby dálnice si musí počkat dokonce až 13 let. Celosvětově tedy patříme mezi země, kde se na povolení čeká nejdéle. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) slibuje zkrácení lhůt a chce v letošním roce zrealizovat schválení nového stavebního zákona.

Stavební povolení maximálně do jednoho roku a méně byrokracie

Návrh nového zákona je ambiciózní. Vydání stavebního povolení má díky nižší byrokracii trvat maximálně jeden rok. Navíc má být vedeno jen jedno řízení před jedním stavebním úřadem, pracovníci takzvaných dotčených orgánů se mají integrovat přímo do stavebních úřadů a zavedou se opatření, aby úředníci dodržovali lhůty. Žadatelům o stavební povolení by tak mělo odpadnout obíhání úřadů a obstarávání razítek nutných k žádosti o povolení ke stavbě.

Druhé čtení zákona by mělo v poslanecké sněmovně proběhnout v polovině února a v platnost by měl zákon vstoupit už v první polovině letošního roku. Nová pravidla výstavby se mají začít uplatňovat postupně od příštího roku a od července 2023 by měl být nový zákon plně uveden do praxe.

Změny jsou vítané, očekávání ale příliš optimistická

Podle názorů mnoha odborníků, developerů a politiků je roční lhůta pro vydání stavebního povolení nerealistická. Lhůta začne běžet až ve chvíli, kdy úřady uznají žádost o stavební povolení za úplnou. U velkých developerských projektů je ale běžné, že úředníci žádost několikrát vracejí k dopracování, a to prodlužuje vydání stavebního povolení na roky.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiřího Nouzy by měl však navrhovaný zákon změnit současnou situaci k lepšímu, pokud se ho podaří prosadit v té podobě, ve které prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. V zákonu se však může ještě hodně věcí změnit, protože k němu jednotlivé politické strany chystají desítky pozměňovacích návrhů.

Může Vás zajímat:  Zastavila krize růst cen nemovitostí?

Nahrává nový stavební zákon developerům?

Výhrady k němu mají především památkáři a ekologové. Podle nich zákon dává výhodu hlavně developerům a snaha o zrychlení stavebního řízení bude na úkor ochrany památek a přírody. Zákon totiž pomáhali psát právníci Hospodářské komory ČR. Ta zastupuje 16 tisíc firem a mezi nimi právě developery. Památkáři a ekologové mají výhrady k tomu, že se proti záměrům developerů budou moci ohradit jen jednou. Doposud to mohli udělat i několikrát, což bylo ale někdy zneužíváno ke zbrzdění výstavby.

Obce se i nadále chtějí podílet na rozhodování o stavebním povolení

Proti návrhu zákona se loni v lednu ozvali i starostové obcí, kterým vadí, že stavební úředníci mají z obcí přejít pod stát. Koaliční ČSSD se zase vadily údajně vysoké náklady na tento proces. Premiér Andrej Babiš (ANO) za cenu několika ústupků situaci urovnal a přislíbil obcím, že stavební úřady zůstanou i nadále v jejich pravomoci.

O velkých stavbách, jako jsou třeba dálnice, bude ale rozhodovat nově vytvořený specializovaný úřad. Doposud o tomto druhu staveb rozhodují i úředníci v malých obcích, což povolování neúnosně prodlužuje.

zdroj: archiv.ihned.cz

Zanechat komentář