Obavy z inflace zvyšují navzdory rostoucím cenám zájem o investice do nemovitostí

12 září, 2021
0 komentářů

Investicí do nemovitosti se lidé snaží ochránit peníze před inflací. Bydlení se stává pro stále více lidí méně dostupné.

Investice do nemovitosti – nejbezpečnější způsob, jak zhodnotit peníze

Výnosy z tradičních bankovních produktů zdaleka nepokryjí inflaci, která naopak snižuje reálné splátky hypoték. Proto i při rostoucích cenách poptávka po nemovitostech roste, což v důsledku nemovitosti dále zdražuje. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se vlastní bydlení stane dostupným pro mnohem méně lidí, než je tomu dnes.

Hlavní příčinou výjimečných prodejů za první půlrok letošního roku byla právě snaha lidí ochránit peníze před znehodnocením inflací. To je názor Ondřeje Šťastného, analytika největšího developera v Česku společnosti Central Group. Například v Praze se ve srovnání s rokem 2020 prodalo dvakrát více bytů.

Nabídka nových bytů klesla v červnu meziročně o 40 %.

Podíl nejoblíbenějších dispozic 1+kk a 2+kk představuje již 70 % všech prodaných bytů a velká většina se jich prodá ještě před dokončením. Nabídka bytů je přitom extrémně nízká. Na konci prvního pololetí klesla meziročně o 40 % z 5 800 na 3 350 jednotek. Část bytů přitom nebyla k dispozici soukromým zájemcům, neboť je skoupili institucionální investoři za účelem dalšího pronájmu.

Ne vždy zajistí investice do nemovitosti očekávané zhodnocení

Investici do nemovitosti za účelem porazit inflaci si je třeba dobře promyslet. Podaří se to jen v případě, že cena poroste rychleji než míra inflace. V budoucnu majitel velice pravděpodobně prodá nemovitost za vyšší cenu, ovšem reálný zisk bude záležet právě na poměru růstu ceny a inflace.

Inflace zvyšuje ceny realit už při výstavbě

Inflační trend se v současné době projevuje na straně nabídky ve stavebnictví, kde se skokové navýšení cen stavebních materiálů a prací projeví v ceně pro koncového zákazníka. Podle ČSÚ vzrostly ceny stavebních materiálů meziročně o 41 %. Navíc bude tento trend díky dlouhým lhůtám ve stavebnictví ovlivňovat ceny v delším horizontu.

Může Vás zajímat:  Investovat do bytu se vyplatí v regionech. Nižší ceny znamenají potenciál růstu, a tedy i většího zhodnocení

Reálná sazba úvěrů díky inflaci klesá

Vyšší inflace nahrává těm, kteří se rozhodli pořídit si nemovitost na hypotéku, neboť inflace snižuje hodnotu dluhů. Znamená to, že například při hypoteční sazbě 2,13 % (poslední údaj Hypoindexu) a míře inflace 3,4 % je reálná úroková sazba hypotéky -1,3 %.

Proto i v současné situaci z důvodu očekávané vyšší míry inflace a stále ještě nízkých sazeb hypoték poptávka po nemovitostech stále roste.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář